ANO Srebrenica rezolūcija ir būtiska mieram
Atzinums Balkāni Diplomātija Galēji labajā pusē Genocīds Konflikts kultūra Sabiedrība un kultūra Tiesas nolēmumi Vēsture

ANO Srebrenica rezolūcija ir būtiska mieram

Bosnijas un Hercegovinas politiskā ainava

Politiskā ainava Bosnijā un Hercegovinā jau sen ir dominējuši nacionālistu politiķi, taču tagad tas ir nonācis līdz institucionalizētam genocīda noliegumam. Tikmēr šo šausmu izdzīvojušie saņem daudz mazāk uzmanības, nekā viņiem būtu jāsaņem.

Kara bērnības muzejs

Tieši tāpēc es nodibināju Kara bērnības muzeju – lai izdzīvojušie varētu stāstīt savus stāstus savos vārdos. Es uzskatu, ka muzeji var spēlēt kritisku lomu sabiedrības izglītošanā, emocionālo saikņu veidošanā un dialoga, tolerance un izlīguma veicināšanā. Kopš tā dibināšanas muzejs ir dokumentējis vairāk nekā 6 000 stāstu un liecību no Bosnijas un Hercegovinas, kā arī 20 citiem konfliktiem, kļūstot par starptautisku platformu visiem tiem, kuru bērnība ir ietekmēta ar karu.

Srebrenicas genocīda dokumentēšana

Es īpaši lepojos ar to, ka sadarbībā ar Srebrenicas memoriālo centru muzejs tagad ir veicis pirmo sistemātisko Srebrenicas genocīda dokumentēšanu no bērnu perspektīvas – liecības, kas skaidri parāda mēģinājumu iznīcināt iedzīvotājus ilgstošo cilvēcisko izmaksu.

Starp šiem stāstiem ir Erminas stāsts, kas dzimusi 1993. gadā, un kuras tēvs tika nogalināts genocīdā. “Bez mana tēva mēs nekad nevarējām uzņemt ģimenes foto. Mana māte vēl bija stāvoklī, kad viņi atvadījās, tāpēc mana māsa pat nekad viņu nepazina. Sākotnēji šie bija tikai manas mātes, manas māsas un manas bildes, kas tika saliktas kopā, izmantojot Photoshop. Lai pabeigtu mūsu ģimenes portretu, mēs pievienojām vienīgo fotoattēlu ar manu tēvu, kas mums bija. 2010. gadā tika atrasti viņa atliekas,” viņa atceras.

Šī sirdi plosošo vairāk nekā 100 bērnu izdzīvojušo liecību kolekcija, tāpat kā Erminas stāsts, uzsver ANO rezolūcijas atbalstīšanas nozīmi.

Genocīda noliegums

Genocīda noliegums rada dziļas brūces. Atteikšanās atzīt vēsturiskas šausmas bloķē ceļu uz izlīgumu, un es noraidu argumentus pret rezolūciju, apgalvojot, ka tas būtu “pretproduktīvs” vai “kurinātu konfliktu”. Šie vārdi nāk no tiem, kas ir priekšgalā rallijos Banja Lukā, noliedzot genocīdu, kurinot naidu un sējot bailes un neuzticību.