Armēņu protestētāji apņemas atbrīvoties no premjerministra
Ārlietas Atbalsts un attīstība Drošība Karš Konflikts Militārais Robežas

Armēņu protestētāji apņemas atbrīvoties no premjerministra

Politiskās demonstrācijas Armēnijā

“Pashinyanam ir jāaiziet,” sacīja viens vidēja vecuma demonstrants, runājot ar žurnālistiem, norādot, ka nevēlas atklāt savu vārdu, jo baidās no atbildes. Uz jautājumu, kurš būtu jāaizstāj viņa vietā kā premjerministram, vai kā cits līderis varētu izvairīties no konflikta ar Azerbaidžānu, vienlaikus saglabājot četrus ciemus, demonstrants teica: “Kāds cits izstrādās labāku plānu.”

Pashinyan ir slavējis četru ciemu nodošanu kā lielu soli ceļā uz attiecību normalizēšanu ar Azerbaidžānu – abas valstis regulāri cīnījās kopš PSRS sabrukuma 1991. gadā – un starptautisko tiesisko saistību ievērošanu. “Mēs atjaunojam [tiesiskās] robežas … PSRS sabrukuma laikā,” viņš sacīja pagājušajā nedēļā.

Tajā pašā dienā iepriekš Jerevanas un Maskavas amatpersonas apstiprināja, ka Krievijas robežsargi – kas bija izvietoti gar Armēnijas robežām ar Azerbaidžānu kopš 1990. gadiem – tika lūgti atstāt savus posteņus un sākt atkāpšanos.

Pēdējos gados Armēnija ir apturējusi dalību Krievijas vadītajā CSTO militārajā aliansē, kas atteicās atbalstīt tās aicinājumus, kad Azerbaidžāna 2022. gada septembrī uzsāka uzbrukumu valstij.

Pashinyana vadībā valsts ir veikusi kopīgus manevrus ar ASV spēkiem, nosūtījusi humāno palīdzību Ukrainai un pat norādījusi, ka vienā dienā varētu pieteikties dalībai ES. Armēnijas opozīcijas partijas ir kritizējušas valsts virzību uz Rietumiem, apgalvojot, ka vēsturiskais sabiedrotais Krievija aizstāvētu viņu intereses – neraugoties uz to, ka Kremļa attieksme pret Azerbaidžānu un tās sabiedroto Turciju kopš Ukrainas kara sākuma kļūst arvien pakļauta.

Krievijas miera uzturētāji arī nespēja iejaukties, kad Azerbaidžānas karavīri un tanki pagājušajā septembrī iegāja separātiskajā reģionā Nagorno-Karabahā. Kalnainais reģions atrodas Azerbaidžānas starptautiski atzītajās robežās, bet kopš 1990. gadu kara to kontrolēja Armēnija. Pēkšņais iebrukums, kas sekoja gandrīz gadu ilgai reģiona piegādes līniju blokādei, izraisīja aptuveni 100 000 etnisko armēņu iedzīvotāju izceļošanu.

“Modelis, kur mums ir problēmas ar kaimiņiem un mums ir jāaicina citi mūs aizsargāt – nav svarīgi, kas ir tie citi – ir ļoti trausls modelis,” Pashinyan sacīja žurnālistiem pagājušajā gadā, apņemoties atrisināt Armēnijas ilgstošo un sīvo strīdu ar Azerbaidžānu.