ASV varētu sankcionēt Gruzijas politiķus, lai "aizstāvētu demokrātiju"
Ārlietas Cilvēktiesības Demokrātija Konflikts Korupcija Kremlis Mediji NVO Sankcijas Tiesībaizsardzības iestādes Tiesības

ASV varētu sankcionēt Gruzijas politiķus, lai “aizstāvētu demokrātiju”

Aizsardzības un demokrātijas drošības likumprojekts

Jaunajā likumprojektā paredzēts ieviest sankcijas pret valdības amatpersonām un citiem, kuri “ir materiāli atbildīgi par demokrātijas, cilvēktiesību vai drošības apdraudējumu vai bojājumu Gruzijā”. Tas paredz ieviest vīzu aizliegumus politiķiem un politiķu ģimenēm, kuri ir atbildīgi par “nesen pieņemtā Krievijas stila ārvalstu aģentu likumdošanas” pieņemšanu, kas vērsta pret NVO un mediju organizācijām, kuras saņem vairāk nekā 20 procentus no savu līdzekļu no ārvalstīm.

Sankcijas tiks piemērotas arī Gruzijas tiesībaizsardzības iestādēm un drošības dienestiem, kuri ir apspieduši protestus pret ārvalstu aģentu likumu. Iestādes ir reaģējušas uz desmitiem tūkstošu cilvēku, kuri ir izgājuši ielās protestēt, izmantojot asaru gāzi un ūdens lielgabaliem, kā arī piekaujot un aizturējot aktīvistus un opozīcijas politiķus.

ASV amatpersonas brīdinājums

Pagājušajā nedēļā apmeklējot Gruziju, ASV Valsts sekretāra palīgs Eiropas un Eirāzijas lietās Džeimss O’Braiens brīdināja, ja Gruzija pieņems ārvalstu aģentu likumu, “mēs redzēsim ierobežojumus no Amerikas Savienotajām Valstīm”, kas ietekmēs finanses vai ceļošanu tiem, kuri stāv aiz tā. Baltā nama preses sekretāre Karīne Žanpjerē ir teikusi, ka ārvalstu aģentu likumdošanas stāšanās spēkā “mūs piespiedīs būtiski pārvērtēt mūsu attiecības ar Gruziju”.

Ārvalstu aģentu likums pagājušajā nedēļā tika pieņemts trešajā lasījumā Gruzijas parlamentā, bet to vēl būs jāapstiprina vairākumam deputātu galīgajai balsošanai nākamajās dienās pēc tam, kad valsts neatkarīgais prezidents izmantoja savu simbolisko veto tiesības.

Kritiķu bažas

Valdība apgalvo, ka likums, kas NVO, kuras saņem vairāk nekā 20 procentus no savu līdzekļu no ārvalstīm, uzskata par ārvalstu aģentiem, ir nepieciešams, lai novērstu ārvalstu iejaukšanos. Taču kritiķi baidās, ka Gruzijas Sapnis to izmantos, lai apspiestu medijus, opozīciju un pilsonisko sabiedrību.

Brisele ir brīdinājusi, ka likums varētu izjaukt Gruzijas cerības pievienoties Eiropas Savienībai. ES piešķīra Gruzijai kandidāta statusu decembrī, neraugoties uz brīdinājumiem par cilvēktiesību atkāpšanos un nespēju īstenot galvenās reformas.