ATJAUNINĀTS: ES ierosina pirmās sankcijas pret Krievijas sašķidrinātās dabasgāzes sektoru
Sankcijas pret Krievijas dabasgāzes sektoru
Sankcijas aizliegtu arī ES iesaistīšanos gaidāmajos sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) projektos Krievijā. “Šāds pasākums ierobežo Krievijas LNG jaudas paplašināšanu un tādējādi ierobežo Krievijas ieņēmumus,” apgalvo priekšlikums.
Turklāt Komisija, ES izpildinstitūcija, vēlas, lai uzņēmumi plašāk dalītos ar informāciju par Maskavas LNG importu.
Šis solis ir pirmo reizi, kad bloks ir mērķējis uz Maskavas peļņu nesošo gāzes sektoru, ieviešot 14. sankciju paketi pret Krieviju vairāk nekā divus gadus pēc tās iebrukuma Ukrainā. Un tas notiek laikā, kad uzkrājas pierādījumi, ka Rietumu centieni izsūkt Maskavas fosilo degvielu ieņēmumus ir smagi nepietiekami, ar naftas cenu griestiem lielā mērā neizdodoties un sankciju apiešanu plaši izplatoties.
Taču, lai arī LNG mērķēšana ir nozīmīga maiņa ES stratēģijā, ierosinātie sodi skartu tikai daļu no Krievijas fosilo degvielu ieņēmumiem. Pagājušajā gadā ES pārdošanas no Maskavas LNG veidoja tikai ceturto daļu no Krievijas kopējiem ieņēmumiem no ļoti atdzesētās gāzes tirdzniecības. Un sankcijas pret gaidāmajiem LNG projektiem būtu galvenokārt preventīvas, eksperti saka, jo neviens no tiem pašlaik nepiegādā kravu uz Eiropu.
ES vēstnieki plāno apspriest pasākumus trešdien. Lai gan politiskais atbalsts no ES lielvalstīm, piemēram, Vācijas un Itālijas, skart Krievijas LNG pieaug, Ungārija — kas ir ļoti atkarīga no Krievijas enerģijas — vēsturiski ir bloķējusi visas gāzes sankcijas.
Neskarts gāzes sektors
Pēdējo divu gadu laikā ES ir veikusi ārkārtējus soļus, lai izvairītos no Krievijas enerģijas, ieviešot aizliegumus tās ogļu un jūras ceļu naftas.