Atklājiet dziļviltu: Mākslīgā intelekta rīki, kas grauj mūsu pašu acis un ausis
2024. gada vēlēšanas ASV Apvienotās Karalistes 2024. gada vēlēšanas Kiberdrošība un datu aizsardzība Mākslīgais intelekts Nelikumīgs saturs Satura moderēšana Tehnoloģija Tehnoloģijas Apvienotā Karaliste

Atklājiet dziļviltu: Mākslīgā intelekta rīki, kas grauj mūsu pašu acis un ausis

Vai jūs varat atšķirt patiesību no viltojuma?

Vai jūs esat redzējuši kādu dziļviltotu attēlu? Vēl svarīgāk, vai jūs varat atšķirt šos mākslīgā intelekta radītos attēlus, audio klipus un video no īstās lietas?

Kamēr vairāk nekā 2 miljardi vēlētāju 50 valstīs gatavojas nacionālajām vēlēšanām 2024. gadā, šis jautājums – un dziļviltotu attēlu spēja ietekmēt potenciālo vēlētāju lēmumus vēlēšanu iecirknī – nekad nav bijis tik kritisks.

Piemēram, pēdējos mēnešos cilvēki arvien biežāk ziņo par it kā ar mākslīgo intelektu radītiem dziļviltotiem attēliem, audio un video klipiem X (agrāk Twitter), saskaņā ar Brukingsas institūta pārskatu par platformas tā sauktajām kopienas piezīmēm, kas ir platformas dalībnieku veidota faktupārbaudes iniciatīva.

POLITICO nolēma jūs pārbaudīt.

Izmantojot Midjourney, mākslīgā intelekta pētniecības laboratoriju, kuras tehnoloģija var radīt dzīvotspējīgus attēlus, pamatojoties uz vienkāršu ieteikumu ierakstīšanu uzņēmuma tiešsaistes platformā, POLITICO savāca virkni īstu attēlu – un tos, kurus radījis mākslīgais intelekts. Atkārtoti globālie pētījumi ir parādījuši, ka vidēji cilvēki var atklāt digitālos viltojumus salīdzinājumā ar likumīgiem attēliem aptuveni 60 procentos gadījumu, saskaņā ar tehnoloģiju uzņēmumu amatpersonām, ar kurām runāja POLITICO.

Lai gan tehnoloģija vēl ir darba stadijā, iespēja ikvienam – ieskaitot POLITICO žurnālistus – radīt tik reālistiskus attēlus ar dažiem klikšķiem uz tastatūras ir likusi politiķiem, politikas veidotājiem un dezinformācijas ekspertiem uztraukties.

Ja mākslīgais intelekts sniedz tādu varu jebkuram ar klēpjdatoru, interneta pieslēgumu un 50 dolāriem pieejamību šiem spēcīgajiem rīkiem, tad tādi dziļviltoti politiski satura materiāli var plūst cilvēku sociālo mediju plūsmās tuvākajos mēnešos.

Cik labi jūs tiksiet galā? Izpildiet testu pirms lasiet pārējo stāstu. (Spoileri zemāk!)

Kas vēlas būt klons?

No potenciālajiem dziļviltotu draudiem šogad kiberdrošības un dezinformācijas eksperti visvairāk uztraucas par audio.

Līdz šim gandrīz visi pretrunīgie ar mākslīgo intelektu radītie attēli ir atmaskoti dažu stundu laikā, galvenokārt pateicoties sociālo mediju spējai ātri apkopot kļūdas šajos fotoattēlos, kas citādi bieži ir nepamanāmi. Arī lielie tehnoloģiju uzņēmumi un neatkarīgi faktupārbaudītāji ir prioritizējuši šo kaitīgo politiski motivēto nepatiesību atrašanu un noņemšanu.

Bet audio – īpaši graudainie ar mākslīgo intelektu radītie klipi, kas neveiksmīgi tika izmantoti, lai apmelotu Lielbritānijas Darba partijas līderi Kīru Starmaru – joprojām ir neizzināta teritorija. Diskrepances starp to, ko cilvēki dzird un ko redz, bieži vien var apmuļķot indivīdus, liekot tiem ticēt, ka iekaisuma dziļviltota audio klipa ir likumīgs.

Lai pārbaudītu šo teoriju, POLITICO izmantoja pieejamas tehnoloģijas – kopumā izmaksas bija mazākas par 50 dolāriem -, lai redzētu, cik viegli ir radīt dziļviltotu audio klipu. Sākotnēji mums bija plāns klonēt īstus politiķus. Taču tā kā šie meli ir gan juridiski apšaubāmi, gan tieši apdraud šī gada vēlēšanu ciklu, mēs nolēmām tā vietā imitēt POLITICO reportieru balsis.

Jūs varat pats izlemt, vai šie ar mākslīgo intelektu radītie klipi ir pietiekami labi, lai jūs apmuļķotu.

AI Baidens pret AI Trampu

Nākamais AI dziļviltotu attēlu robežas ir video – īpaši saturs, kas var reaģēt uz cilvēkiem reāllaikā.

Un, runājot par politiski motivētiem ar mākslīgo intelektu radītiem fotoattēliem, padomju laika biroju bloks pie Vācijas-Polijas robežas ir kļuvis par nulles punktu demonstrējot, kā šī tehnoloģija attīstās.

Tur, starp aktivistu grupu zināmu kā Singularity Group, pētnieki izveidoja pastāvīgu reaģējošu tiešsaistes video debašu starp AI vadītu Džo Baidenu un AI radītu Donald Trampu.

Projekts, kas darbojas jau gandrīz deviņus mēnešus, izmanto t.s. atvērtas pirmkoda tehnoloģiju jeb AI modeļus, kas brīvi pieejami sabiedrībai. Tas ļauj ikvienam ierakstīt debašu jautājumu – caur Amazon piederošo straumēšanas pakalpojumu Twitch – un tad Baidena/Trampa boti ieslēdzas, aprēķina atbildi caur Singularity AI sistēmām un izspļauj to, imitējot politiķu balsis un attēlus.

“Dziļviltoti attēli ir reāla problēma,” teica Rīss Leisens, viens no projekta aizrautiem dalībniekiem, kas – svarīgi – Twitch ir atzīmēts kā parodija. “Mums bija svarīgi koncentrēties uz politiķiem, lai piesaistītu cilvēku uzmanību.”

POLITICO uzdeva vairākus reālas debates jautājumus viltotajam Baidenam un Trampam. Lielākajai daļai bija vai nu pārak seksu vai pietiekami daudz rupjību publicēšanai – nav pārsteidzoši, ņemot vērā, ka šo AI sistēmu ir apmācījuši gadu garum nejauši cilvēki internetā.

Bet zemak ir divi vismaz grafiķiskie video. Vai tehnoloģija ir pilnveidota? Noteikti nē. Bet tas ir mirklis par to, kur virzamies.

Uzdodiet jautajumus botiem

Mes uzdevam viltotajiem Donald Trampam un Dzo Baidenam dažus reales debates jautajumus. Šeit ir viņu atbildes.

Jautajuma Nr. 1: Kurš Disneja tels vislabak parstav jusu politisko pretinieku un kapiec?

Jautajuma Nr. 2: Ja jus uzvaretu novembra velsanas, ka jus atrisinatu Krievijas-Ukrainas karu?

Šis raksts ir daļa no sērijas blank”>Bots and ballots: How artificial intelligence is reshaping elections worldwide, ko prezentē Luminate. Rakstu pilnvaroti izstradaja POLITICO reportieri un redaktori ar pilnu redakcijas neatkaribu. Uzziniet vairak par redakcijas saturu ko piedava arejie reklameji blank”>šeit.