Baltais nams mudina Izraēlu pieņemt Gazas miera plānu.
Kontroverses sākums
Kontroverse sākās trešdien, kad Izraēlas kara kabinets piedāvāja pamieru Hamas, pret Netanjahu vēlmēm. Hamas ceturtdien piedāvājumu noraidīja, bet šķita, ka pārdomāja, kad piektdien Baidens viņus mudināja, sakot, ka viņi piedāvājumu “uztver pozitīvi”.
Netanjahu mēģina atkāpties
Netanjahu sestdien mēģināja atkāpties no sava kara kabineta priekšlikuma, apgalvojot, ka jebkurš darījums, kas neiznīcina Hamas, ir “neiespējams”. Divi tālēji labējie ministri šo argumentu pastiprināja, draudot atkāpties – un tādējādi izjaukt koalīcijas valdību – ja Netanjahu pieņemtu darījumu.
Netanjahu padomnieka izteikumi
Viens no Netanjahu vecākajiem padomniekiem vēl vairāk apgrūtināja situāciju, apgalvojot Lielbritānijas Sunday Times, ka plāns ir “darījums, ar kuru mēs piekritām – tas nav labs darījums, bet mēs ļoti vēlamies, lai visi gūstekņi tiktu atbrīvoti”, pirms paziņoja, ka tas varētu darboties tikai tad, ja Hamas tiktu iznīcināta – pretrunā pamiera priekšlikumam.
Netanjahu svārstīšanās
Šī svārstīšanās ir kaitinājusi gan Netanjahu vietējos pretiniekus, gan ārvalstu partnerus. “Izraēla jau ir paziņojusi, ka ir pieņēmusi darījumu. Ja tā tagad to atsauks, tas ir nāves spriedums [gūstekņiem] un uzticības krīze ar amerikāņiem un starpniecvalstīm,” rakstīja opozīcijas līderis Jairs Lapids svētdien.
Pamiera plāns
Trīsdaļīgs pamiera plāns tiek atbalstīts no Eiropas Komisijas, Apvienotās Karalistes, Vācijas, Francijas, Ēģiptes, Katara un citām Arābu valdībām. Tas sāktos ar Izraēlas karavīru izvešanu no Gazas pilsētām, humanitārās palīdzības sniegšanu un simtiem palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanu apmaiņā pret Hamas atgrieztajiem dažiem gūstekņiem un sagūstītajiem Izraēlas karavīriem.
Pēc tam abas puses apspriestu pilnīgu gūstekņu atbrīvošanu un militāro izvešanu, kam sekotu daudzpusējas sarunas par Gazas atjaunošanu bez Hamas atbruņošanas.