Bērniem pastāv risks nomirt no novēršamām slimībām, jo samazinās vakcinācijas līmenis.
Zīdaiņi līdz 12 mēnešu vecumam ir vislielākajā riskā
Zīdaiņi līdz 12 mēnešu vecumam ir vislielākajā riskā. Lielākajā daļā ES valstu bērni nevakcinējas pret masalām līdz viņiem ir gads, un vislabāk viņus aizsargā, ja vakcinējas pārējie — efekts, ko sauc par ganu imunitāti. Rumānijā, kurā ir pieredzēta smagākā uzliesmojuma, jaunākie dati rāda, ka tikai 71 procenti iedzīvotāju ir saņēmuši otro masalu vakcīnu.
ECDC direktore Andrea Ammona ir vīlusies
“Ir sirdi plosoši redzēt, ka neskatoties uz desmitgadēm ilgu vakcīnu drošības un efektivitātes pierādījumu, ES/EEA valstis un pasaule joprojām saskaras ar vairāku vakcīnām novēršamu slimību uzliesmojumiem,” teica Andrea Ammona, ECDC direktore.
Košļājamais klepus un masalas viegli izplatās
Abas slimības — košļājamais klepus un masalas — viegli izplatās, un augsts vakcinācijas līmenis ir nepieciešams, lai novērstu uzliesmojumus. Masalām optimāls ir vismaz 95 procentu vakcinācijas segums iedzīvotāju vidū.
ECDC direktore Andrea Ammona uzskata vakcināciju par prioritāti
Andrea Ammona no ECDC, kura atkāpjas no direktora amata jūnijā, uzskata vakcināciju par prioritāti.
Tikai četras ES valstis sasniedz 95 procentu segumu
Bet saskaņā ar jaunākajiem datiem, no Pasaules Veselības organizācijas (PVO) 2022. gadā, tikai četras ES valstis — Ungārija, Malta, Portugāle un Slovākija — ziņoja par 95 procentu segumu divu devu masalu vakcīnai.
Dažas valstis panāk progresu, bet citas atpaliek
Dažas valstis, tostarp Austrija, Dānija un Norvēģija, ir panākušas stabilu progresu un atrodas tieši zem šī mērķa — bet citas atpaliek vēl vairāk. Igaunijā ziņotais vakcinācijas līmenis otrai masalu vakcīnas devai ir samazinājies par 20 procentiem no 2018. līdz 2022. gadam. Islandē un Rumānijā attiecīgie skaitļi bija 15 un 10 procenti.
Rumānija cīnās ar lieliem masalu uzliesmojumiem
Rumānija ir viena no valstīm, kas cīnījusies ar lieliem masalu uzliesmojumiem pēdējā gadā. Tās 4 594 gadījumi no 2023. gada marta līdz 2024. gada februārim veidoja gandrīz 80 procentus no ES kopējā skaita.