Briselē vēlas pēc-Brexit sarunas ar Lielbritāniju par jaunām jauniešu mobilitātes tiesībām
Augstākā izglītība Brexit ES UN APVIENOTĀ KARALISTE Jaunieši Konkurence un rūpniecības politika Migrācija Politika Sociālās lietas Tirdzniecība Tirdzniecība Apvienotajā Karalistē Vīzas

Briselē vēlas pēc-Brexit sarunas ar Lielbritāniju par jaunām jauniešu mobilitātes tiesībām

ES un Lielbritānijas jauniešu mobilitātes vienošanās

“Šodien mēs speram pirmo soli uz ambiciozu, bet reālistisku vienošanos starp ES un Lielbritāniju, kas atrisinātu šo jautājumu,” viņš piebilda. “Mūsu mērķis ir atjaunot cilvēku tiltus starp jauniešiem abās Kanāla pusēs.”

Plānotā vienošanās

Komisija paziņoja, ka iecerētā vienošanās ļautu ES un Lielbritānijas pilsoņiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem uzturēties galamērķa valstī četrus gadus, ievērojot noteiktus kritērijus, kuru laikā labuma guvēji varētu brīvi veikt darbības, piemēram, strādāt vai mācīties.

Mobilitātei nevajadzētu būt ierobežotai ar kvotu vai “pārmērīgām” vīzu maksām, un jebkurai vienošanās būtu jāiekļauj “vienlīdzīga attieksme”, runājot par darba ņemšanu un augstākās izglītības maksu samaksu, arī teica Komisija.

Tas padarītu to ambiciozāku nekā Jaunatnes mobilitātes shēmu, ko Londona ir piedāvājusi dažām ES dalībvalstīm – piemēram, izslēdzot ES dalībniekus no veselības apdrošināšanas maksas samaksas, lai piekļūtu Lielbritānijas Nacionālajam veselības dienestam.

Brīvības kustības aizstāšana

Taču tika teikts, ka jebkura vienošanās neaizstātu brīvības kustību, ko Lielbritānija atteicās, kad tā atstāja bloku, kas radīja jaunus šķēršļus britiem, kas vēlējās pārcelties uz ārzemēm.

Tika arī teikts, ka vienošanās būtu atšķirīga no Lielbritānijas atkārtotas pievienošanās visai Eiropai Erasmus+ programmai, kas iepriekš padarīja vieglāku studentiem mācīties ārzemēs.