Eiropa, Izraēla un Starptautiskā Krimināltiesa
Kas ir mainījies?
Nevis likums. Arī ne vajadzība saukt pie atbildības tos, kas ir atbildīgi par smagiem noziegumiem. Drīzāk šķiet, ka ir mainījušies spēlētāji un politika. Krievija ir Rietumu pretiniece – Izraēla ir sabiedrotā.
Ir daudz labu jautājumu, ko uzdot par gaidāmajiem Starptautiskās Krimināltiesas lēmumiem – to ietekmi uz nestabilām miera sarunām, nepieciešamību nodrošināt, lai tiktu risināti noziegumi gan pret izraēliešiem, gan palestīniešiem, arestu orderu izdošanas vērtību, kas, iespējams, tuvākajā laikā netiks izpildīti, un iespēju Izraēlai parādīt, ka, pretēji iepriekšējai praksei, tās iekšzemes tiesu sistēma ir spējīga – un gatava – saukt pie atbildības augstākos vadītājus. Bet ko pasaule nepieņems, ir nesodāmība par masveida slaktiņiem.
Politiskā cena par likuma piemērošanas izvēli
Ir politiska cena par šķietamu izvēli, kur likumam būtu jāattiecas – grūtības, ar kurām Rietumu vadītāji saskaras, cenšoties savākt globālu atbalstu savai taisnīgajai kampaņai sankcionēt Krieviju par noziegumiem Ukrainā, ir tam apliecinājums. Apvainojumi par liekulību nav nekas jauns. Bet atbalsta nenodrošināšana Starptautiskajai Krimināltiesai Izraēlā un Palestīnā daudziem tiks uztverta kā ciniska, pašinteresēta taisnīguma pamatprincipu upurēšana.
Pasaulē, kurā pieaug dažādība un multipolaritāte, morālās atteikšanās nostāja attiecībā uz Starptautisko Krimināltiesu diplomātiski rezonēs vēl daudzus gadus.
2002. gada pēdējais Nirenbergas prokurors
2002. gadā, pēdējais dzīvojošais Nirenbergas prokurors Benjamins Ferencs, kurš aizgāja mūžībā pagājušajā gadā, bija nožēlojis, ka Vašingtona pieļauj briesmīgu morālu un politisku kļūdu, atteikdamies pievienoties Starptautiskajai Krimināltiesai: “Ko Amerikas Savienotās Valstis saka, ir tas, ka mēs negribam likuma varu. Es domāju, ka tas ir bīstami, ļoti bīstami. Jo mēs nevaram noteikt likumu Amerikas Savienotajām Valstīm un ne pārējai pasaulei. Tas nedarbojas. Tiesnesis Džeksons to skaidri pateica Nirenbergā. Likumam jāattiecas vienlīdzīgi uz visiem, vai arī tas vispār nav likums,” viņš teica.
Viņa vārdi šodien skan patiesi.