Eiropa vēro Lielbritānijas vēlēšanu cīņu par migrantu izraidīšanu uz Ruandu.
Āfrika APVIENOTĀ KARALISTE Bēgļi Cilvēktiesības Migrācija Parlaments Patvērums Politika Tiesas Tiesības Tiesiskums Tirdzniecība Tirdzniecība Apvienotajā Karalistē Vēlēšanas

Eiropa vēro Lielbritānijas vēlēšanu cīņu par migrantu izraidīšanu uz Ruandu.

ES komisijas nostāja par Lielbritānijas politiku

Eiropas Komisijas pašreizējā publiskā nostāja par Lielbritānijas politiku ir, kā to interpretēja viens ES amatpersona, ko lūdza POLITICO, “nepārprotama”. Kad Sunaka jaunākais likumdošanas risinājums tika pieņemts pagājušajā mēnesī, pārstāvis vienkārši teica: “Mēs ņemam vērā Ruandas drošības likuma pieņemšanu. Mēs aicinām Lielbritāniju ievērot savas starptautiskās saistības un nodrošināt efektīvu piekļuvi patvēruma procedūrām.”

Taču, lai gan līderi, piemēram, Nehammers un Meloni, ir priecīgi runāt par Sunaka Ruandas plānu, viņi ne vienmēr cenšas izveidot tiešus kopijas. Pastāv atšķirība starp Lielbritānijas pieeju, sūtot patvēruma meklētājus uz Ruandu pastāvīgi bez tiesībām uz apelāciju, un to, ko pat visinteresantākie ES līderi saka, ka viņi apsver.

Atšķirīga pieeja

Meloni nesenais atgriešanās nolīgums ar Albāniju, piemēram, paredzētu patvēruma meklētāju lietu izskatīšanu Balkānu valstī, bet ar veiksmīgiem pieteikumiem galu galā varētu dzīvot Itālijā. Nehammers, lai gan pilnībā atbalsta Sunaka pieeju, apsver shēmu, kas balstīta uz līdzīgu modeli kā Itālijā. Tas bija arī pieeja, ko apskatīja Dānijā – lai gan tur tā pašlaik ir apturēta pēc valdības maiņas.

“Opcijas, kas tiek apsvērtas Eiropā, un es domāju diskusijas par to, kā tas varētu izskatīties, ja tas tiktu darīts Eiropā, izskatās atšķirīgi nekā Lielbritānijas Ruandas modelis,” teica Fratzke, norādot, ka kontinentā ir lielāka gatavība strādāt “gan ES tiesību aktu, gan starptautisko tiesību ietvaros.” Atšķirībā no lielākajiem ES priekšlikumiem, Lielbritānijas politika neveic patvēruma pieteikumu ārpakalpojumu apstrādi, bet gan pārvieto ierašanās uz citu valsti, neizskatot viņu lietas.

Idea par patvēruma pieteikumu apstrādi ārpus ES nav sevišķi jauna: 2018. gadā Junkera komisija ierosināja tīklu eifemistiski nosauktu “reģionālo izkraušanas platformu”, kur patvēruma meklētāji varētu apstrādāt savus pieteikumus, nevis veikt bīstamo šķērsojumu pāri Vidusjūrai.

Pat ja viņi beigās neizvēlas tieši tādu pašu modeli kā Lielbritānija, runājot par Sunaka Ruandas politiku, šķiet, ka ES līderiem, kas vēlas virzīties šajā virzienā, ir politiska telpa atkal ieviest ārpakalpojumu apstrādi darba kārtībā Briselē.

Taču problēmas paliek: “izkraušanas platformas” iepriekš nenotika daļēji praktisko jautājumu dēļ. Kā arī juridiskas sarežģītības starptautiskajos un ES patvēruma tiesību aktos, maz trešo pušu valstu vēlas uzņemt migrantus un vēl mazāk no tiem, kas to dara, tiek uzskatīti par drošiem.

Lielbritānija ir mēģinājusi atrisināt šo problēmu divos veidos: pirmais ir likumdošana, kas nosaka Ruandu par drošu neatkarīgi no pierādījumiem. Otrais ir milzīga naudas summa: Lielbritānijas valdības pašas izmaksu aplēses paredz politikas izmaksas 1,8 miljonus mārciņu par katru patvēruma meklētāju pirmajiem 300 deportētajiem. Vai ES valdības ir gatavas pieņemt kuru no šiem risinājumiem, vēl ir redzams.