Eiropas labējie ekstrēmisti sāk izjukt. Un kas tad?
Nacionālā apvienība vairs nevēlas sēdēt kopā ar AfD Eiropas Parlamenta Identitātes un demokrātijas frakcijā
Nacionālā apvienība tagad uzstāj, ka vairs nevar sēdēt kopā ar Alternatīvu Vācijai (AfD) Eiropas Parlamenta Identitātes un demokrātijas frakcijā. Ja nacistu komentāri nebija pietiekami, pagājušajā mēnesī Vācijas varasiestādes apsūdzēja vienu no Kraha parlamenta asistentiem spiegošanā Pekinas labā, un AfD kandidāts ir iesaistīts skandālā par naudas saņemšanu ietekmes iegūšanai, saistībā ar krievu propagandas mediju. Lai gan Nacionālā apvienība aptaujās strauji pieaug, AfD zaudē atbalstu.
Francūžus arī ir kaitinājusi tālu labējo konference, kurā AfD amatpersonas runāja par miljonu cilvēku “atpakaļ migrēšanu” no Vācijas, kā arī AfD deputātu izteikumi par Francijas aizjūras departamenta Majotas juridisko statusu Indijas okeānā.
Nespēja Nacionālajai apvienībai un AfD strādāt kopīgā grupā var būt nozīmīga. ES likumdevēji tiek ievēlēti valsts līmenī, bet pēc tam veido starptautiskas alianses, lai gūtu lielāku ietekmi Eiropas Parlamentā, kas veido ES likumus un izdevumus. Arī citas ID grupas daļas, piemēram, Mateo Salvīni Līga un Dānijas Tautas partijas Anderss Vistisens, iestājās pret AfD, aicinot to izslēgt.
Pat ja AfD netiek oficiāli izslēgta no ID, tā var vienkārši tikt izlaista, kad grupa tiek atjaunota pēc vēlēšanām, norādīja viens ID darbinieks.
Šie ir lielie jautājumi, kad ES ienāk sarkano karstu kampaņu periodu pirms 6.-9. jūnija vēlēšanām.
Ko tas nozīmē Eiropas tālu labējiem?
Dažos veidos spriedze nav nekas jauns: Eiropas tālu labējie jau ir sadalīti ES līmenī, sadaloties trīs atsevišķos nometnēs Eiropas Parlamentā: stingri labējais nometne eiro skeptiķiem un nacionālistiem, kurā ietilpst Džordžijas Meloni Brāļi Itālijas un Polijas Likums un taisnīgums, tālu labējais ID grupa, un tad Ungārijas premjerministra Viktora Orbana bataljons deputātu, kas ir neatkarīgi un palikuši aukstumā.