Enerģija un klimats: 31 ietekmīgas personības
Daži ir ievēlēti, citi augsti valsts ierēdņi, lieli uzņēmumu vadītāji vai klimata aktīvisti: visi piedalās debatēs par pāreju uz oglekļa neitralitāti, kuru daži cenšas paātrināt, bet citi – palēnināt.
Kamēr Francija ir apņēmusies veikt enerģētikas pāreju, POLITICO sarakstā ir tie, kas to atbalsta, veido un ietekmē.
1. Patriks Pujannē
TotalEnergies izpilddirektors
Vides NVO un ekoloģisko aktīvistu acīs viņš ir lielais sliktā vilka tēls, “oglekļa bumbu” pārdevējs, kas krāj milzīgas peļņas. Citiem, no CAC40 līdz Elizejas pils, viņš ir trīskrāsu lepnums, kas frančiem nodrošina atlaides degvielas uzpildes stacijās. TotalEnergies izpilddirektors nebaidās no simboliem, piemēram, kad nolīgst Versaļas pili, lai svinētu uzņēmuma 100 gadu jubileju, neskatoties uz Greenpeace sagaidīšanas komiteju.
Saskaroties ar klimatologa Žana Žuzela zinātnisko izklāstu septembrī, Patriks Pujannē atbild, ka “problēma ir tāda, ka pastāv reālā dzīve”, ka pieprasījums pēc naftas pieaug un ja TotalEnergies to nepiegādās, citi to darīs viņa vietā. Neviens nevarētu viņam traucēt turpināt pārdot savas naftas barelus un maijā pēc akcionāru sapulces, kas viņu visticamāk atkārtoti ievēlēs ceturtajam termiņam, nodrošināt prieku viņa akcionāriem.
2. Bruno Lemeris
Ekonomikas, finanšu un rūpnieciskās un digitālās suverenitātes ministrs
Tas, kurš svin savu septiņgadi Bercijā, cīnījās par enerģētikas pievienošanu savam plašajam portfelim janvāra pārstrukturēšanas laikā. Jautājums viņam ļauj vairāk iemiesot savu redzējumu par valsts atkārtotu industrializāciju un “francūzisku ekoloģiju”, ko iztēlojies Emanuels Makrons. Riskējot ierobežot enerģētikas jautājumus ar industriālu un mazāk sistēmisku skatījumu.
Jebkurā gadījumā Bruno Lemeris ir gatavs darbam. Ministrs piedalās EDF izpildkomitejas sanāksmēs, lai cieši sekotu uzņēmumam, kas atgriezies 100% valsts īpašumā, aizstāv made in France un sola konkurētspējīgu enerģiju. Nozares pārstāvji tagad gaida pierādījumus.
3. Ursula fon der Leiena
Eiropas Komisijas prezidente
Ursula fon der Leiena | Ronalds Viteks/EFE caur EPA
Pasaules visievērojamākajai sievietei noteikti pienākas vieta mūsu sarakstā. Pēc Zaļā līguma padarīšanas par sava pirmā termiņa pamatu, Eiropas izpildvaras vadītājai tagad jārisina savas partijas pretestība, jo Vācijas konservatīvie brīdinājuši, ka kontinenta zaļošana nenotiks uzņēmumu konkurētspējas rēķina.
Ja viņa iegūs otro termiņu Komisijas vadībā, Ursula fon der Leiena turpinās vadīt Eiropas zaļo pāreju – sākot ar Zaļo līguma rūpnieciskā aspekta ieviešanu. Jautājums ir par to, ar kādu ambīciju līmeni.
4. Žans Marks Žankovisi
Inženieris un Shift project prezidents
Viņš negrib, lai viņu fotografētu, bet vienlaikus viņš ir redzams visos medijos. Žana Marka Žankovisa balss ir nozīmīga un iedvesmo daudzus viņa sekotājus LinkedIn. Piemēram, inženieris apgalvo, ka tieši viņa vārds piesaista galvenos kandidātus uz debatēm par klimatu Angers pilsētā, izvirzot šo tematu dienas kārtības augšgalā.
Viņš tiekas ar visiem galvenajiem ministriem un ir Klimata augstpadomes loceklis, kas ne vienmēr ir saudzīgs pret valdības darbību. Visi piekrīt šim ietekmētājam, jo katrs izvēlas no viņa idejām sev tīkamāko. Daži interesējas par viņa aicinājumu uz atturību vai pat atkritumu samazināšanu, kamēr citi dalās viņa neinteresē par atjaunojamajiem enerģijas avotiem un ticību kodolenerģijai.
5. Kamilja Etjena
Rakstniece un ekoloģiskā aktīviste
Viņa veic dokumentālfilmas par fosilajiem enerģijas avotiem, mākslinieciskus pasākumus ledāju saglabāšanai, protestus pret A69 un braucienus ar buru kuģi līdz Norvēģijai, lai pieprasītu moratoriju dziļjūras resursu izmantošanai. Viss tas notiek, vienlaikus rakstot grāmatu bestselleru – “Par ekoloģisko sacelšanos” – piedaloties televīzijas debatēs un sniedzot pilnībā apmeklētas lekcijas. Gandrīz 26 gadus vecajai Kamiljai Etjenai, kas izglītojusies Sciences Po, ir hiperaktīva un hipermediju aktivitāte.
2020. gadā, kad viņa aicināja “strādāt mazāk” Medef vasaras universitātēs, viņai atbild ar smiekliem. Ārpus šīs sfēras Kamiljas Etjenas balss tomēr ir spēcīga. Ar gandrīz 300 000 sekotājiem Instagram, kad viņa uzrunā uzņēmumu, tēma nekavējoties nonāk mediju apritē. TotalEnergies ir viens no viņas regulārajiem mērķiem, jo īpaši tā Ugandas karsto naftas cauruļvadu projekta dēļ. SEB nonāca viņas dokumentālajos filmu centienos par mūžīgiem piesarnojumiem. Kas būs nākamais?
6. Arno Ruso
Lauksaimnieks un FNSEA prezidents
Arno Ruso | Baseina fotoattēls Ludovika Marina caur EPA
Ja ir liels gūsteknis lauksaimnieku mobilizēšanai gada sākumā, tad tas noteikti ir viņš. Traktoru krīze ērti ļauva Arno Ruso virzīt senas prasības un kapeikas atgriezties pie iepriekš noslēgtiem FNSEA līgumiem. Piemēram, atkal atliekot nodokļu priekšrocību beigas degvielai bezceļiem, kas faktiski ir “brūnais” nodoklis, kas nelabvēlīgi ietekmē vidi un ko valdība vēlas likvidēt. Lauksaimniekiem sniegtie atvieglojumi tika uztverti kā atteikšanās no vides aizsardzības organizāciju puses.
7. Kristofs Bešū
Vides pārejas un teritoriju saskaņotības ministrs
Kristofs Bešū izgāja no paaugstinajuma gan lielisks – pievienojot klimatu, jūru vai pat kodoldrošību savam jau XXL portfelim – gan samazinots. Jo nopietnas šaubas rada izpildvara puses vēlme ekoloģisko plānošanu ievietot prioritäru vietu. Lai gan tâ budžets ir pieaudzis, tas ir maksâjis vislielâko cenu pêkšòâm budžeta samazinâjumiem.
Tomér pakâpeniski atkal ir spéjis nostiprinât savu vietu mediju ainavâ péc ievérojamâm prombûtîbâm pirmâ karstâ vasarâ. Ministrs prasmîgi izmantojis jaunâs klimata situâcijas pielâgošanâs têmu – vieglâk sagremojama (un mazâk abstrakta) nekâ mazinâšana. Tas, kurš nekad nepalaiž garâm iespéju atgâdinât par savu vietéjo sakni Anžé pilsétâ, drîzumâ plâno iesniegt trešâ Nacionâlâ klimata mainîbu pielâgošanas plâna projektu.
8. Rolands Leskūrs
Rūpnieciskais un enerģijas delegētais ministrs
Rūpnieciskais un enerģijas delegētais ministrs atkârtojis, ka vairs negrib “religisko karu” starp ENR un EPR atbalstîtâjiem. Šis bijušais nometnes instruktors mîl savienot pretstatus. Péc bérnîbas ar komunistiskiem vecâkiem dažos desmitos gadu laikâ no Pif Gadget bérnu žurnâla lasîšanas sarkanajai jaunatnei nonâca lîdz Picsou pasaulé ar Kvebekas Depozîtu un investîciju fonda viceprezidenta amatu. Pirmâ stundas gâjéjs atstâja visu politikai 2017.gada parlamenta véléšanâs.
Tikko uzsâcis darbu enerģétikas jomâ, viòam nãcãs saskarties ar Systovi, saules paneïu ražotãja tiesiskã likvidãcija netãlu no Nantes. Ekologisti un kreisie apsûdzéja to par uzñémuma atstãðanu novãrtã un par pãrãku lielu koncentréðanos uz kodolenerãiju. Vél viens pãrmetums: atteikðanãs no enerãijas-klimata programmçðanas likuma. Nav jéga nogurdinât sevi. Viòaprât nebija vairãkuma.
9. Kristîne Lavarda
Otrreizçjo Hauts-de-Seine senatora LR
Pateicoties budžeta maratonu un triatlona rîkoðanai,Kristîne Lavarda Senâtà ieguvusi lielu stradnieces reputaciju, bez grûtîbâm atceroties skaitïus, datumus un dekrçtus. 39 gadus vecà LR deputâte – jaunakà senatora kopð 2017.gada ieceïðanas Luksemburgas pilî – ir viena no ilgtspçjîgas attîstîbas ekologijas un mobilitates kreditçðanas ziòotàjiem.
Viòa nodarbojas ar visu, kas saistîts ar vidi un lielâm naudas summâm (un to bûs daudz vajadzîgs ekoloãiskajai pãrejai). Bijusi finanðu vietniece Boulogne-Billancourtà, tagad viòa pievçrðas apdroðinãðanai pret klimata riskiem un nav paredzçts atstât valdîbu mierà.
10. Ketrîna Makgregora
Engie izpilddirektore
Ketrîna Makgregora | J.P. Gandul/EFE caur EPA
Reta sieviete CAC40 uzñémuma vadîtaja amatà,viòa to padara par savu zîmolu. “Lepnums un pievilcîba”, uzstàja viòa pirms dažàm nedçïàm žurnàlistiem priekðà. Ketrîna Makgregora arî lepojas ar to,ka Engie ir paraugs enerãetiskajà pãrejà bez “zaïoðanas”, kas koncentrçjas uz gàzes zaïoðanu un atjaunojamo enerãiju izvçrðanu. Izaicinàjums uzñémumam,kas joprojàm lielàko daïu no sava apgrozìjuma gûst no fosilà metàna pàrdoðanas un transportçðanas. Nozares mçríis ir iespaidîgi: no 2% atjaunojamà gàze 2023.gadà lîdz 100% 2050.gadà.