ES izvelk savu ieroci pret Ķīnu
Eiropas Komisijas rīcība pret Ķīnu
“Ilgu laiku mēs runājām par Eiropas Komisijas rīcības instrumentu komplektu. Bet mēs šaubījāmies par Eiropas Komisijas spēju to efektīvi izmantot. Tagad mēs redzam, ka patiesībā Eiropas Komisija ir spējīga un gatava to izmantot,” sacīja Francesca Ghiretti, vecākā ģeoekonomikas analītiķe Adarga Pētījumu institūtā.
Gunnar Wiegand, bijušais augstākais diplomāts Āzijā Eiropas Ārējās darbības dienestā un izcils pētnieks Vācijas Maršala fonda ASV, arī uzstāja, ka jaunie tirdzniecības ieroči vienmēr ir bijuši paredzēti lietošanai, nevis tikai izrādīšanai.
“Nevienam nevajadzētu būt pārsteigtam, ka instrumenti, kas ir izveidoti diezgan ilgā procesā pēdējo gadu laikā, tagad beidzot tiek patiesi izmantoti,” viņš teica.
Ziņa Vašingtonai
Eiropas stingrāka nostāja nes priekšrocības un briesmas. No vienas puses, ES stingrāka nostāja pret Ķīnu ir olīvzars asprātīgajiem sabiedrotajiem ASV, kuri bieži ir vīlušies par Eiropas maigo pieeju. Bet tas arī nozīmē, ka Eiropai jābūt gatavai pretuzbrukumam no Pekinas un vētrainam tirdzniecības konflikta periodam.
ASV noteikti cieši seko līdzi jaunajai ES stratēģijai. Uzreiz pēc šīs nedēļas paziņojuma par medicīnas ierīču izmeklēšanu, ASV tirdzniecības pārstāve Katherine Tai teica, ka viņa seko līdzi ar “interesi”, uzsverot ciešo sadarbību starp abām pusēm “ne tirgus politiku un prakses identificēšanā un izpētē, ko izmanto [Ķīna] dažādās nozarēs, ieskaitot medicīnas ierīces”.
Subsīdiju izmeklēšana nav vienīgais Briseles stingrākas apņemšanās pazīme tiešāk risināt problēmas ar Pekinu. Ir arī pieaugošs spiediens iekšienē ES uzstādīt reālistiskāku izaicinājumu Ķīnas masveida infrastruktūras investīciju projektiem – kur Pekina paplašina savu stratēģisko ietekmi, palīdzot būvēt ostas un ceļus, lai savienotu Āziju ar Eiropas tirgiem.