ES uz Ķīnu: Atveriet savus publiskos tirgus, pretējā gadījumā mēs slēgsim savējos
ES izmeklē Ķīnas iepirkumu praksi
Valentīns De Boe, sabiedriskās tiesības eksperts un partneris uzņēmumā Loyens & Loeff, intervijā ar POLITICO norādīja, ka Eiropas slimnīcām bieži vien likumdošana nosaka izvēlēties lētāko piedāvājumu iepirkuma procedūrā. Ja izmeklēšana atklāj, ka Ķīna ir pārāk slēgta, “uzņēmumiem no šīs valsts varētu tikt samazināts rezultāts iepirkumā par piemēram 20 procentiem,” viņš piebilda, samazinot to konkurētspēju.
ES jau vairākus mēnešus gatavojas iepirkumu izmeklēšanai – ar Komisijas vadītājas Ursulas fon der Leienas galīgo apstiprinājumu šonedēļ.
Iepirkuma politika “Pirkt no Ķīnas”
Eiropas uzņēmumi jau ilgu laiku ir kritizējuši Ķīnas slēgto medicīnas ierīču tirgu.
2023. gada ziņojumā Eiropas Tirdzniecības kameras Ķīnā brīdināja, ka “Eiropas uzņēmumiem ir neizdevīgi neskaidri apstiprināšanas procesi un Ķīnas centralizētās apjoma balstītās iepirkuma direktīvas, kā arī valdības turpinātā tiešā finansiālā atbalsta sniegšana.”
Mirjama D’Ambrosio, tirdzniecības asociācijas MedTech Europe pārstāve, norādīja, ka organizācija nav iesniegusi sūdzību Komisijai, lai sāktu IPI izmeklēšanu, taču nozarei ir grūti darboties biznesa vidē.
“Iepirkumu tirgus Ķīnā ir bijis sarežģīts, jo īpaši ņemot vērā Ķīnas centralizēto valsts iepirkuma politiku un “Pirkt no Ķīnas” politikas ieviešanu, kas ir ietekmējušas Ķīnas medicīnas ierīču tirgu.”