Francija apsūdz Azerbaidžānu nāvējošu nemieru izraisīšanā tās aizjūras teritorijā Jaunkaledonijā.
Ārlietas Ārpolitika Atbalsts un attīstība Dezinformācija Drošība Ieroči Izlūkošana Militārais Politika Reģioni/Savienotība Tiesības Vēlēšanas

Francija apsūdz Azerbaidžānu nāvējošu nemieru izraisīšanā tās aizjūras teritorijā Jaunkaledonijā.

Azerbaidžānas prezidents apsūdz Franciju “neo-kolonialismā”

Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs ir atkārtoti apsūdzējis Franciju “neo-kolonialismā” un aktīvi atbalstījis neatkarības kustības un citu valstu prasības pār Francijas teritorijām visā pasaulē, ieskaitot Majotas salu un Jaunkaledoniju.

Azerbaidžāna dibina Baku iniciatīvas grupu

Azerbaidžāna pat ir dibinājusi Baku iniciatīvas grupu, kurā apvienojušās 14 politiskas kustības bijušajā Francijas impērijā dekolonizācijas vārdā. Grupa ceturtdien izdeva paziņojumu, kurā apsūdzēja Parīzi “Kanaku tautas pašnoteikšanās tiesību pārkāpšanā, paplašinot vēlētāju loku, lai saglabātu viņus minoritātē savā dzimtenē”.

Azerbaidžāna finansē pro-neatkarības Kanaku un Sociālistisko Nacionālās atbrīvošanas fronti

Tomēr, saskaņā ar Filipu Gomu, bijušo Jaunkaledonijas valdības prezidentu, Azerbaidžāna aktīvi finansē pro-neatkarības Kanaku un Sociālistisko Nacionālās atbrīvošanas fronti.

“Azerbaidžāna izveidoja Baku grupu, kas finansē separātistus visos Francijas aizjūras reģionos,” teica Goms, kurš ir centies nomierināt aicinājumus salām atdalīties no Parīzes. “Nesenās braucieni uz Parīzi neatkarības aktīvistiem tika finansēti no Baku. Ir skaidrs un acīmredzams, ka Azerbaidžāna veicina neatkarības pieprasījumu, ko var saukt par ārvalstu iejaukšanos,” sacīja Goms.

Kanaku politiķis noraida apsūdzības par Baku kaitīgo ietekmi

Rohs Vamitans, Kanaku politiķis, kurš kalpo kā Jaunkaledonijas Kongresa prezidents, ir noraidījis apsūdzības, ka Baku ir kaitīga ietekme reģionā. “Kāpēc demonizēt šo valsti?” viņš jautāja aprīlī kā daļu no strīda par vietējiem politiķiem, kas saņēmuši apmaksātus ceļojumus no autoritārās Azerbaidžānas. “Francija atbalsta represīvus un autoritārus režīmus, piemēram, Togo, Čadu, Džibuti, apmācot viņu drošības spēkus, konsultējot viņu militāro hierarhiju un pārdodot ieročus,” viņš teica.

Francija aizliedz TikTok Jaunkaledonijā

Kā daļu no ārkārtas stāvokļa Francija ir aizliegusi TikTok Jaunkaledonijā kā acīmredzamu centienu traucēt protestu organizēšanu, kas atstājuši simtiem ievainotu. Lēmums arī ļauj varas iestādēm pavēlēt personām, kas tiek uzskatītas par draudu sabiedriskajai kārtībai, tikt turētām mājas arestā, kā arī veikt kratīšanas, konfiscēt ieročus un apturēt tiesības uz brīvu sapulcēšanos.

“Neviena vardarbība netiks pieļauta,” sacīja Francijas premjerministrs Gabriels Atals, uzsverot, ka stingrie pasākumi “ļaus mums izvērst milzīgas pūles kārtības atjaunošanai.”

Jaunkaledonija – mājvieta vairāk nekā ceturtdaļai miljona cilvēku

Majonē dzīvo vairāk nekā ceturtdaļa miljona cilvēku, un tajā apmetušies Klusais okeana salu iedzīvotaji pirms aptuveni 3000 gadiem. To nosauca britu pētnieks Džeimss Kuks 1774. gadā. Vēlāk to iekaroja Francija 1853. gadā. Pēdējos gados ir bijušas apsūdzības, ka vietējie Kanaku cilvēki ir saskārušies ar sistēmisku diskrimināciju un hronisku attīstības trūkumu.