Glābēji neatrod nekādas pazīmes, ka Irānas prezidents Ebrahims Raisi ir izdzīvojis helikoptera avārijā.
Ārlietas Ārpolitika Karš Konflikts Krīze Raķetes Robežas Satelīti

Glābēji neatrod nekādas pazīmes, ka Irānas prezidents Ebrahims Raisi ir izdzīvojis helikoptera avārijā.

Irānas prezidenta nāve

Pēdējo gadu laikā Raisi uzticība režīmam un tā brutālajām metodēm ir izraisījusi spekulācijas par viņa iespējamo kāpināšanu par augstāko līderi – kas viņam dotu pēdējo vārdu visos lielajos politiskajos lēmumos – lai gan šī iespēja pēdējā laikā šķita mazāk ticama, pateicoties kritikai par viņa kompetenci kā prezidentam.

Viņa nāve pastiprinās daudzu Irānas iedzīvotāju un Irānas vērotāju uzskatu, ka Hamenei dēls Možtaba kļūs par galveno pretendenti sacensībās, lai aizstātu savu tēvu.

“Raisi pārstāv Irānas revolucionārās elites jaunāku versiju – daudz mazāk kompetentu, bet daudz vairāk dedzīgu,” teica Vašingtonas Aizsardzības demokrātijas fonda vecākais pētnieks Behnams Ben Taleblu, kurš ir aicinājis uz stingrākām sankcijām pret Teherānu. “Šie ir cilvēki, ko Hamenei vēlas pie stūres – Raisi nāve sašaurina izvēles procesu viņa pēctecim, un Hamenei dēls ir viens no iespējamiem kandidātiem.”

Ārlietu ministrs Hosseins Amir-Abdollahians bija arī klāt un tiek uzskatīts par mirušu. | Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

Pirms nāves apstiprinājuma Hamenei aicināja lūgties par pazudušo prezidentu un apsolīja, ka avārija neizraisīs valstī haosu. “Irānas tautai nav jāuztraucas: valsts darbībā nebūs traucējumu,” viņš teica.

Palīdzot uzraudzīt savas valsts arvien konfrontējošo konfliktu ar Izraēlu un Rietumiem, un saskaroties ar pieaugošu sociālo neapmierinātību un ekonomisko krīzi mājās, Raisim “bijis daudz ienaidnieku,” teica Taleblu.

Irānas ārpolitika ir ievilinājusi to tiešos konfrontācijos ar Rietumiem, ar tās līderiem atkārtoti draudot ar pilnīgu karu pret Izraēlu kopš Izraēlas-Hamas konflikta sākuma Gazas joslā un sniedzot ieročus un politisko atbalstu Krievijai. Pagājušajā mēnesī Irāna izlaida dronu vilni pret Telavivu un Jeruzalemi, kas, pēc tās teiktā, bija atriebība par uzbrukumu tās konsulātam Sīrijā, kur bojā gāja divi augstas pakāpes Revolucionāro gvardes komandieri.

Tikmēr Irānas partneri Jemenā, islamisti Hūti, jau mēnešiem ilgi traucē starptautisko kuģniecību, raidot raķetes un dronus pret kravas kuģiem un tankkuģiem, apgalvojot, ka tas ir centiens piespiest Izraēlu atkāpties. Teherānas ilggadējais sabiedrotais Hezbollah arī izmanto savas cietoksnis dienvidu Libānā, lai raidītu raķetes uz Izraēlu.