Gruzija izmanto asaru gāzi un ūdens lielgabalu pret pro-ES protestētājiem, protestējot pret “Krievijas likumu”
Protesti Gruzijā pret valdības priekšlikumu
“Es šeit protestēju, jo tā nav tā Gruzija, kādā mēs vēlamies iet,” teica Marte, 19 gadus veca studente, kas bija pulcējusies ārpus parlamenta. “Mēs vēlamies iet Eiropas ceļu, mēs vēlamies būt daļa no Eiropas, un šis likums ir pilnīgi pretējs tam, ko mēs vēlamies.”
Gruzijas Iekšlietu ministrija otrdienas vakarā izdeva paziņojumu, kurā prasīja protestētājiem atkāpties no parlamenta ēkas vārtiem “lai nodrošinātu deputātu un personāla drošu kustību” un “izvairītos no mākslīgas notikumu eskalācijas”.
Policija sāka sist protestētājus, ieskaitot sievietes un pusaudžus, izklīdinot Tbilisi! #NoToRussianLaw pic.twitter.com/K34mjzC33o
– Nodar Rukhadze (@xonoda) 30. aprīlis, 2024
Vardarbība ir strauja eskalācija pēc nedēļām ilgiem publiskiem protestiem pret valdošās partijas “Gruzijas sapnis” priekšlikumiem prasīt NVO, kampaņu grupām un mediju organizācijām reģistrēties kā “ārvalstu aģentiem”, ja viņi saņem vairāk nekā 20 procentus no finansējuma no ārvalstīm.
Priekšlikumi tika izvirzīti jau pagājušajā gadā, bet tika atcelti pēc plašas sabiedrības sašutuma un kritikas no ārvalstīm, kur tika salīdzināts ar Krievijas ieviestajiem noteikumiem, lai apspiestu nesaskaņas un nosmakotu pilsonisko sabiedrību.
ES, kas novembrī piešķīra Gruzijai kandidāta statusu, ir teikusi, ka likumprojekts ir “nesavienojams ar Eiropas vērtībām”. Pārstāvis šomēnes teica POLITICO, ka valdībai to vajadzētu atsaukt vai arī riskēt graut savas iespējas pievienoties blokam.
Tikmēr ASV Valsts departaments teica, ka “Kremļa iedvesmots” likumprojekts varētu “ierobežot vārda brīvību, stigmatizēt organizācijas, kas sniedz šos labumus Gruzijas pilsoņiem, un traucēt neatkarīgām mediju organizācijām, kas strādā, lai nodrošinātu gruzīniem piekļuvi augstas kvalitātes informācijai”.