Inficēta asinis: Apvienotā Karaliste saskaras ar savu lielāko veselības skandālu
Skandāla upuris saņem kompensāciju
1990. gadā vairāki ar HIV inficēti pacienti uzsāka tiesvedību, kam sekoja grupa, kas inficēta ar hepatītu 10 gadus vēlāk. Taču, kamēr citas valstis, kas skartas līdzīgos skandālos, sāka veikt atlīdzību, Lielbritānijas valdības visu politisko partiju pārstāvji desmitgadēm atsita aicinājumus par pilnu, likumīgu sabiedrisko izmeklēšanu.
Laika gaitā tika izveidotas dažādas bez vainas kompensācijas shēmas, kuras tika kritizētas kā nepilnīgas un nepietiekamas, un nelabvēlīgi salīdzinātas ar shēmu, kas tika izveidota Īrijas Republikā 1995. gadā.
Kampaņas deputāti gaida reālus signālus, ka valdība tagad atzīst savas kļūdas. “Manuprāt, Sirs Braiens ir jārisina tas, kā desmitgadēm valdība to neatzina,” sacīja Mājas lietu komitejas priekšsēdētāja Diāna Džonsone. “Tas bija slēpts 40 gadus” un viņa prognozē, ka ne Labklājības partija, ne Konservatīvā partija no tā iznāks labi.
Tikai 2017. gadā, kad 500 cilvēki iesniedza tiesas prasību, toreizējā premjerministre Terēza Meja pasūtīja pašreizējo izmeklēšanu. Valdības pasūtīts ziņojums 2020. gadā, ko sagatavoja advokāts Roberts Fransiss, teorizēja, ka kompensācija varētu būt no £50 000 par vieglu slimību līdz £315 000 par divu smagu slimību kopinfekciju. Bet tas uzsvēra, ka tas ir tikai “ilustrācija”.
2022. gadā nozīmīgā brīdī valdība piekrita izmaksāt skandāla upuriem £100 000 starpposma kompensāciju. Tomēr maksājumi nesegja daudzus vecākus un bērnus no tiem, kas bija miruši.
Džonsone norāda, ka izmeklēšana patiesībā kompensācijas ietvaru noteica jau pirms 13 mēnešiem – un tomēr upuri joprojām gaida. “Tas ir ļoti apbēdinājoši, ka mēs varējām to risināt jau pagājušajā aprīlī,” saka deputāte. “Nav iemesla, kāpēc tas viss nevarēja būt iestatīts un gatavs darbam no [šodienas].”