Jaunais Nīderlandes mikroshēmu čempiona izpilddirektors ieiet ASV-Ķīnas konfliktā
Eksports Lobēšana Nozare Politika Pusvadītāji Tehnoloģija Tehnoloģijas Apvienotā Karaliste Tirdzniecība Tirdzniecība Apvienotajā Karalistē

Jaunais Nīderlandes mikroshēmu čempiona izpilddirektors ieiet ASV-Ķīnas konfliktā

Brisele – Eiropas lielākā tehnoloģiju uzņēmuma jaunais izpilddirektors atrodas ASV un Ķīnas mikroshēmu vadītā ģeopolitiskā konfliktā.

Francūzis Kristofs Fukē šodien uzsāk darbu Nīderlandes mikroshēmu aprīkojuma piegādātāja ASML vadībā. Uzņēmumam ir sarežģīts laiks, jo tas ir iesaistīts ASV un Ķīnas eskalējošajā tirdzniecības karā pēc tam, kad ASV pagājušajā gadā spieda Nīderlandi bloķēt dažus ASML eksportus uz Ķīnu – vienu no tā lielākajiem klientiem – lai atņemtu valstij piekļuvi modernām mikroshēmām.

Fukē ir vienlaikus “zināms elements” – kā to aprakstīja viņa priekštecis izpilddirektora amatā Pēteris Veninks – tehnoloģiju milzī, kur viņš ir strādājis vairāk nekā 15 gadus, un jauna seja politiskajos varas centros Hāgā, Briselē un Vašingtonā, kuru uzmanību ASML ir piesaistījis, jo Rietumu tirdzniecības un tehnoloģiju rivalitāte ar Ķīnu pieaug.

Fukē ir nozares veterāns, kurš studējis fiziku Grenoblē un strādājis mikroshēmu piegādātājiem Applied Materials un KLA, pirms pievienojās ASML. ASML viņš vairākus gadus vadīja vismodernāko iekārtu ražošanu, izmantojot ekstrēmu ultravioletu gaismu. (Šādas iekārtas ir iekļautas Ķīnas eksporta aizliegumā.)

Pirms Fukē stāšanās amatā, ASML – kura vērtība ir 330 miljardi eiro un kurai ir aptuveni 42 000 darbinieku visā pasaulē – klusi nolīgusi politiski zinošus talantus, lai palīdzētu viņam orientēties konkurentu interesēs, tostarp pieredzējušu nīderlandiešu lobistu Franku Hēmskerku un augsta līmeņa konsultantu rindu gan Briselē, gan Vašingtonā.

Eksporta kontrole

Viens jautājums dominēs Fukē darba kārtībā: vai ASML moderno mikroshēmu drukas aprīkojuma eksports uz Ķīnu būtu jāierobežo vēl vairāk?

Šis jautājums bija arī žurnālistu prātos, kad novembrī tika paziņots par Fukē iecelšanu amatā – tik ļoti, ka preses paziņojuma laikā pārstāve Monika Mols atgādināja presei, ka tēma ir jaunais izpilddirektors, nevis eksporta kontrole.

Pats Fukē politiķiem nosūtījis “uzmanības vēstuli”.

“Mēs ASML neuzskatam, ka atdalīšana ir iespējama. Mēs uzskatam, ka tas būs ārkārtīgi grūti un ārkārtīgi dārgi,” viņš teica reti notikušajā intervijā ar Nikkei Asia jūnijā.

Citiem vārdiem sakot: jūs nevarat sadalīt globālo mikroshēmu vērtību ķēdi bez izmaksu radīšanas.

ASML jau jūt šo izmaksu. Šogad uzņēmums paziņoja, ka ASV un Nīderlandes eksporta kontrole ietekmēs aptuveni 10 līdz 15 procentus no tā pārdošanas uz Ķīnu. Ķīna veidoja 29 procentus no ASML neto pārdošanas 2023. gadā, tieši aiz Taivānas – ASML lielākais klients.

Aizejošais izpilddirektors Veninks ir atkārtoti paudis viedokli pret Ķīnas izslēgšanu pēdējos gados, apgalvojot, ka tas tikai palīdzētu Pekinai “tiekties uz tehnoloģiju suverenitāti”.

Taču šis politiskais cīniņš ir jauns ASML. Uzņēmums šogad svin 40 gadu jubileju un pirmajos trīs gadu desmitos tas bija palicis nepamanīts.

“Politika ASML tradicionāli tika uzskatīta par svarīgu jautājumu,” raksta tehnoloģiju žurnālists Marks Hijinks no Nīderlandes laikraksta NRC savā nesen publicētajā grāmatā “Focus, the ASML Way”.

“Viss, kas novirzīja uzmanību no tehnoloģijas, tika uzskatīts par lieku troksni un tika ātri noraidīts.”

Bet pandēmijas laikmeta deficīts atklāja mikroshēmu stratēģisko vērtību, liekot Eiropas Savienībai un ASV iztērēt miljardus ražošanas stiprināšanai. Pirms ES atklāja savu plānu, augstas amatpersonas, piemēram, Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, apmeklēja ASML galveno mītni dienvidu Nīderlandē.

Aptuveni tajā pašā laikā, Donalda Trampa administrācijas beigās un arī Džo Baidena laikmetā, ASV amatpersonas identificēja ASML kā iespējamu šauru vietu Ķīnas piekļuves pārtraukšanai pie modernajiem čipiem.

Svarīgi pieņemšanas lēmumi

ASML tagad aizejošais izpilddirektors Veninks, bijušais Deloitte grāmatvedis, līdz šim bija galvenokārt nodarbojies ar konkurējošo politisko interešu risināšanu.

“Pēteris ir ASML seja ārpasaulei; ja tu esi akcionārs vai politiķis, pirmais, ko tu atceries par Veldhoveni, būs viņa laipnais, bet stingrais rokasspiediens,” raksta Hijinks savas grāmatas.

Bet pēdējos gados uzņēmums ir ieguldījis lielas pūles komandas izveidē ap Veninku un lobisma struktūras profesionalizēšanu, saskaņā ar personu, kas pazīstama ar ASML domas par valdības iesaistīšanos un kurai tika piešķirta anonimitate, jo viņai nav atļauts apspriest uzņēmuma stratēģiju.

Viens no svarīgajiem pieņemšanas lēmumiem: Franks Hēmskerks, kurš pievienojies uzņēmumam kā galvenais lobists februārī.

Hemskskerks ir pieredze gan Haga, gan Brisel: viņš ir bijušais Niderlandes tirdzniecibas ministrs, kurš arī bijis Eiropas Rūpniecibas Apaļa Galda (ERT) generalsekretars Brisel. Tas aptver divas no trim Rietumu galvaspilsētams eksporta kontroles sagas norisinoties trešajai būdama Vašingtona.

2021. gadam ASML noligusi FTI Consulting, ietekmigu tehnoloģiju politikas konsultantu biroju Brisel. Vašingtona tika piesaistitas konsultantu firmas tostarp Putala Strategies, Ogilvy, Alpine Group, Resolute, Westexec Advisors un Brunswick saskaņa ar uzņemuma sniegto paskaidrojumu.

Uzņemumam nav tik izveidota lobisma klatsne Azija bet Veninks regulari ceļoja apmeklēt lielakos Azijas klientus piem Taivanas TSMC – ko Fukets turpinas darit.

Navigacija trijotne starp Hagu Briseli un Vašingtonu joprojam ir gruta pat ar augstakas klases lobisma palidzibu.

Niderlandes valdibas nakotne joprojam ir apstridama pec tam kad labejais Geerts Vilders cina veidot koaliciju lai izmantotu savu novembra velesanu uzvaru. Tikmeri ASV Trampa atgriesanas prezidentura varbutiba rada lielu interesi.

Jebkuraa gadijumaa ASML galvena loma globalaja mikroskemu sacensibaa nozime ka tas vairs nav “salidzinami nepazistams” uzņemums ka to aprakstija BBC 2020. gada – uz ko tas atbildes pagajušaja gada pec tam kad ASML izdruka citatu uz kapucem.