Kā Brexit (un Donalds Tramps) tuvināja Lielbritāniju un Japānu
Stiprās saites ar Japānu
“Mums ir stipra saikne ar Japānu, jo mēs dalāmies kopīgās vērtībās – brīvībā, demokrātijā, tiesiskumā, pamattiesībās un atklātā un godīgā tirdzniecībā,” teica Šepa vietnieks, aizsardzības iepirkumu ministrs Džeimss Kārtlidžs. “Mēs abi atzīstam, ka Eiroatlantijas un Indo-Klusā okeāna drošība un labklājība ir neatdalāmas.”
GCAP bija tikai sākums. Pagājušajā mēnesī tika apstiprināts, ka Japāna pievienosies AUKUS kodolzemūdeņu programmas apakšgrupai starp ASV, Lielbritāniju un Austrāliju, kas koncentrējas uz mākslīgo intelektu un kvantu skaitļošanu.
Sen pirms paziņojuma AUKUS jau bija ieguvis simbolisku jaunu iesauku Tokijā: “JAUKUS”.
Zobu klabināšana par Trampa 2.0
Japānas jaunais pieeja aizsardzībai un drošībai šķiet steidzamāka Tokijā, ņemot vērā iespēju, ka Tramps nākamgad atgriezīsies Baltajā namā. Šoreiz viņa apkārt nav mērenu balsu – un nav Abe, kas varētu ietekmēt viņa viedokli – Trampa iespējamais atgriešanās ir radījis bažas par Amerikas apņemšanos pret sabiedrotajiem no Kijivas līdz Tokijai.
“Mūsdienās ir ārkārtīgi grūti atrast kādu, kurš būtu gan racionāls, gan pragmatisks, domājot par ārpolitiku un drošības stratēģiju Trampa nometnē,” teica japāņu akadēmiķis Hosoya, sēžot savā šaurajā, grāmatu pilnajā birojā Keio Universitātē. “Tramps 2.0 būtu pilnīgi, radikāli atšķirīgs no 1.0.”
Kobajaši, Japānas Ārlietu ministrijas preses sekretāre, atteicās komentēt gaidāmās ASV vēlēšanas – bet ir skaidrs, ka Japāna uzskata Lielbritānijas ietekmi Vašingtonā par iespējamu palīdzīgu roku. Lielbritānija ir “svarīgs dalībnieks starptautiskajā arēnā”, viņa pieklājīgi norādīja, piebilstot, ka Lielbritānijai un Japānai jāvirza savi sabiedrotie uz “nepārtrauktu ieguldījumu pasaulē”.