Kā klimata politikas maiņa salauza Skotijas valdību
Zaļie un SNP sadarbības beigas
Zaļie bija asi iebilda pret SNP lēmumu noteikt pašvaldību padomju nodokļu likmju sasaldēšanu, un partijas bija arī nesaskaņās par lēmumu apturēt pubertātes blokatoru izrakstīšanu bērniem Skotijas NHS.
Tikmēr labēji noskaņotie SNP parlamentārieši – tostarp Jusafa vienreizējais konkurents, lai pārņemtu Nikolas Stērdženas vadību, Keita Forbsa – bija padarījuši Zaļo aliansi par bête noir, ar Forbsas brīdinājumu, ka Zaļo vides politika “pārregulēs lauku kopienas līdz neeksistēšanai”.
Fergus Mutchs, bijušais augsta ranga SNP padomnieks, kurš balsoja pret sākotnējo varas dalīšanas vienošanos, teica: “Dažos veidos vienošanās beigšana ir vieglākā daļa. Humzam ātri jāizstrādā stratēģija, kas varētu viņu aizvest uz vispārējām vēlēšanām un atņemt Leiboristu partijas pērkona dārdus.”
Lai vēl vairāk sarežģītu situāciju Jusafam, opozīcijas Skotijas konservatīvie iesniedza neuzticības močiju pirmajam ministram – mēģinot pārbaudīt, vai Zaļie, kuru septiņi MSP ir atbalstījuši SNP Edinburgas parlamentā, joprojām ir gatavi atbalstīt Jusafu, pat ja viņi ar viņu nepārvalda.
Partijas vadība
Džons Kērtiss, politikas profesors Strathclyde Universitātē Glāzgovā un eksperts aptaujotājs, stāstīja POLITICO, ka beidzot koalīciju un pieņemot mazākuma valdību, Jusafs varētu mēģināt uzņemties lielāku kontroli pār savu pašu strīdīgo partiju.
Nesaskaņas bija “viena no lietām, kas šķietami pamato SNP pozīciju vājināšanos aptaujās kopš Jusafs kļuva par pirmo ministru,” teica Kērtiss.