Kāpēc uzņēmējdarbība aicina izveidot globālus noteikumus plastmasas līgumā
iepakošanas noteikumi Ilgtspēja Jūras piesārņojums Kaitējums videi Piesārņojums Plastmasas nodoklis Regula Vide

Kāpēc uzņēmējdarbība aicina izveidot globālus noteikumus plastmasas līgumā

Plastmasas piesārņojums ir visur

Vai tas būtu iepirkumu maisiņš, kas pūšas pāri ielai vēja brāzmā, vai vienreizlietojama pudele, kas izskalota pludmalē 10 000 km attālumā no vietas, kur tās saturs tika izdzerts – plastmasas piesārņojums ir visur.

Tas ir milzīgs problēma, kas izplatās visā pasaulē. No visā pasaulē ražotās plastmasas 40 procenti ir iepakojums, un ievērojama tā daļa tiek izmantota tikai vienu reizi un pēc tam izmesta, veicinot pieaugošo plastmasas piesārņojuma krīzi.

Lai gan problēma mūsu ikdienas dzīvē ir acīmredzama un skaidra, vēl nav par vēlu mainīt situāciju par vienu no pasaules steidzamākajām vides problēmām.

Vēl nav par vēlu mainīt situāciju par vienu no pasaules steidzamākajām vides problēmām.

Lai radītu kritiski svarīgas un steidzamas pārmaiņas, mums ir nepieciešams juridiski saistošs līgums, ko atbalsta saskaņoti noteikumi, kas var risināt plastmasas produktu pilnu dzīves ciklu. Jebkas mazāks nozīmēs turpināt “kā parasti” ceļu, kas vairs nedarbojas cilvēkiem vai planētai.

Pārstāvji no visas Eiropas un pasaules pulcējas Otavā, Kanādā, laikā no 23. līdz 29. aprīlim 2024. gadam, lai piedalītos jaunākajā sarunu kārtā par globālo plastmasas līgumu. Viņiem ir reāla un reta iespēja vadīt cīņu pret plastmasas piesārņojumu ar ambiciozu globālu līgumu.

Šie pārstāvji sanāk kopā INC-4, pirmspēdējai sarunu kārtai, kas piedāvā vienreizēju iespēju uzlabot mūsu planētas dzīves kvalitāti un daudzām nākamajām paaudzēm.

Nav laika ko zaudēt, un ambīcijas ir kritiski svarīgas veiksmes atslēga cīņā pret plastmasas piesārņojumu. Mums nevajadzētu apmierināties ar līgumu, kas nepilda šo mērķi.

Uzņēmumiem ir nepieciešami globāli noteikumi

2022. gada septembrī Ellen MacArthur Foundation un Pasaules Dabas Fonds (WWF) apvienojās, lai izveidotu Biznesa koalīciju globālam plastmasas līgumam, sniedzot balsi vairāk nekā 200 uzņēmumiem, finanšu iestādēm un NVO partneriem, kas aicina uz ambiciozu līgumu, lai izskaustu plastmasas atkritumus un piesārņojumu.

Koalīcija mudina uz ambiciozu ANO līgumu, kas iekļauj plastmasu cirkulārajā ekonomikā, novēršot to kļūšanu par atkritumiem vai piesārņojumu.

Koalīcija mudina uz ambiciozu ANO līgumu, kas iekļauj plastmasu cirkulārajā ekonomikā, novēršot to kļūšanu par atkritumiem vai piesārņojumu.

Uzņēmumi aicina uz līgumu, kas risina plastmasas piesārņojuma problēmu, samazinot plastmasas daudzumu; cirkulējot visas plastmasas, kuras nevar izslēgt; un novēršot un atjaunojot jebkuru atlikušo plastmasas piesārņojumu.

Koalīcijas atbalstītāji un dalībnieki atzīst faktu, ka uzņēmumiem ir nepieciešami globāli noteikumi.

Viņi atzīst retu iespēju šeit. Globāls līgums var sniegt ieguvumus uzņēmumiem, saskaņojot politikas centienus, uzlabojot to ieguldījumu plānošanu, stimulējot inovācijas un koordinējot infrastruktūras attīstību.

Koalīcija aicina līguma sarunas iekļaut kopīgus globālus noteikumus attiecībā uz ierobežojumiem un pakāpenisku izslēgšanu; atkārtotas lietošanas politiku; produktu dizaina prasībām; paplašinātu ražotāju atbildību un atkritumu apsaimniekošanu.

Ar ierobežotu laiku sarunām mums ir jāvienojas par “sākt un stiprināt” pieeju, lai prioritizētu īslaicīgas plastmasas lietojumus, piemēram, iepakojumu, kas rada aptuveni 40 procentus no kopējiem plastmasas atkritumiem pasaulē. Mēs varam uz to balstīties laika gaitā, lai risinātu papildus prioritārās nozares.

Mainīt ir iespējams

Global Commitment – lielākais globais brīvprātīgais centiens risināt plastmasas piesārņojuma un atkritumu problēmu – ir parādījis, ka ir iespējams panākt progresu šajā steidzamajai vides problēmai, tomēr ir nepieciešami saistoši pasākumi, lai ierobežotu krīzi.

Global Commitment uzņēmumu parakstītajiem – kas pārstāv 20 procentus no pasaules plastmasas iepakojuma nozares – ir ievērojami palielinājušies centieni samazināt jaunas plastmasas lietošanu un padarīt to iepakojumu atkārtoti lietojamu vai pārstrādājamu.

Pēdējo piecu gadu laikā parakstnieku centieni vairāk nekā dubultot savu pārstrādātas plastmasas lietošanu ir noveduši pie tamlīdzīga rezultata katra otrajai sekundei paliekot zemē naftas barels un izvairoties no 2,5 miljoniem tonnu siltumnīcefekta gazu emisiju.

Ir pienācis laiks rīkoties izlēmīgi

Lai gan daudzas kompānijas un valstis ir veikušas svarīgus soļus plastmasas piesarnojuma risinajumam, brivpratigie vienošanajies vieni paši nesasniedz mums nepieciešamo mērogu steidzami atrisinat šo krizi.

Izskatot esošos centienus, ir būtiski veidot globaali saistošus noteikumus, kas var palielinat pieejamos risinajumus cina pret plastmasas piesarnojumu pasaules meroga un radit caurspidigumu un vienlidzigus konkurences apstaklus industrijai.

Uznemumi uzskata ka šie ir kritiskie elementi ar vislielako potencialu panakt izmainas pect iespejas drizak.

Rikoties tagad ir jadara atrak un daudz lielaka meroga.

Mes zinam ka vel daudz darba ir jadara un nav laika ko zaudet.

Ar mazaku par gadu laika realizet šo iespeju un ar vel neizstradatu pietiekami ambiciozu sistemu globalai krizei risinat tagad ir pienacis laiks rikoties izlemigi.

Carsten Wachholz un John Duncan ir Biznesa koalijas globaalam plastmasas ligumam sekretariata lideji.