Ķīnas prezidents Si Dzjiņpins paziņoja, ka Ķīna "nekad neaizmirsīs" NATO bombardēšanu tās vēstniecībai Serbijā.
Balkāni ES un Ķīnas attiecības Investīcijas NATO Politika

Ķīnas prezidents Si Dzjiņpins paziņoja, ka Ķīna “nekad neaizmirsīs” NATO bombardēšanu tās vēstniecībai Serbijā.

NATO amatpersonas tobrīd teica, ka vēstniecība tika nejauši aizskarta militārās iejaukšanās laikā, kas bija paredzēta, lai aizsargātu Kosovas etnisko albāņu vairākumu no iznīcināšanas no Slobodana Miloševića spēkiem.

78 dienu gaisa uzlidojumu laikā tika nogalināti daudzi civiliedzīvotāji. Cilvēktiesību organizācija “Human Rights Watch” norādīja bojāgājušo skaitu pie 500, kamēr Serbijas amatpersonas teica, ka tas ir tuvāk 2000. Valsts vadība ir palikusi apņēmīga palikt ārpus NATO.

Ķīnā vēstniecības bombardēšana izraisīja plašu sašutumu, izraisot retas protesta akcijas un diplomātisku incidentu starp Vašingtonu un Pekinu. Ķīnas amatpersonas un lielākā daļa sabiedrības neuzskata – un joprojām neuzskata – ka incidents bija nejaušība.

“Ķīnas-Serbijas draudzība, kas veidota ar mūsu tautiešu asinīm, paliks kopējā ķīniešu un serbu tautu atmiņā,” rakstīja Si.

Serbija būs otrais pieturas punkts Si ceļojumā pa Eiropu – viņa pirmais piecu gadu laikā. Viņš pavadīja divas dienas Francijā un dosies uz Ungāriju ceļojuma pēdējā posmā.

Serbijas prezidents Aleksandars Vučičs uzņems Si otrdien un trešdien.

Ķīna jau desmit gadus meklē iespējas stiprināt saites ar Balkānu reģionu kā daļu no savas iniciatīvas “Josta un ceļš”. Ķīna tagad ir lielākais ārvalstu investors Serbijā.

Si pirmo reizi apmeklēja Serbiju 2016. gadā, kad tika parakstīti vairāki divpusējie nolīgumi, tostarp Deklarācija par stratēģisko partnerattiecību, atspoguļojot Ķīnas centienus palielināt savu klātbūtni Balkānos un plašāk Eiropā.