Kremļa pieaugošā ietekme Orbāna Ungārijā
Atbalsts un attīstība Atzinums Bankas Dezinformācija Drošība Investīcijas Karš Ukrainā Kiberdrošība Kodolenerģija Korupcija Kremlis Mediji Sankcijas Ungārijas politika

Kremļa pieaugošā ietekme Orbāna Ungārijā

Krievijas ietekme Ungārijā

Piemēram, kamēr citas Eiropas valstis samazina savu darbinieku skaitu Krievijas vēstniecībās un konsulātos, darbinieku skaits Krievijas vēstniecībā Budapeštā pieaug.

Starptautiskā investīciju banka – daudzpusēja finanšu iestāde, ko kontrolē Krievijas valdība un kuras galvenā mītne atrodas Budapeštā kopš 2019. gada – līdz 2023. gadam baudīja pilnu diplomātisko imunitāti, ko kaimiņvalsts Slovākija atteicās piešķirt, kad Krievija izvirzīja iespēju pārcelt savu galveno mītni uz Bratislavu. Saskaņā ar līgumu ar Ungārijas valdību šī imunitāte attiecas ne tikai uz augstākajiem bankas amatpersonām, bet arī uz visiem darbiniekiem un konsultantiem, kā arī uz jebkuriem viesiem, ko banka uzaicina no Krievijas vai trešajām valstīm, kuriem pēc tam ir brīva kustība Šengenas zonā.

Krievijas hakeri arī regulāri piekļūst Ungārijas Ārlietu ministrijas serveriem, nesaņemot oficiālu diplomātisku atbildi no Budapeštas. Turklāt ārlietu ministrija bija informēta, ka no tās datoriem ir nozagti nenovērtējami valsts drošības dati. Un, vēl acīmredzamāk, Ungārijas valsts mediji nepārtraukti izplata Kremļa dezinformāciju, lai attaisnotu Krievijas darbības Ukrainā. Provaldības mediju ziņojumos teikts, ka ASV, ES un NATO ir kara kurinātāji, un Ukrainai nav robežu, jo “tās nav reģistrējušas” ANO.

Turklāt Orbāna pieprasījumā Maskavas patriarhs Kirils – Krievijas pareizticīgās baznīcas vadītājs – netika iekļauts ierosinātajā ES sankciju sarakstā. Kirils ir galvenais Putina propagandists, un viņa baznīca ir saņēmusi spēcīgu finansiālu atbalstu no Ungārijas valdības, neskatoties uz to, ka tikai 14 000 Ungārijas pilsoņu sevi identificē kā pareizticīgos.

Lai gan Briselē un Vašingtonā par to ir sašutums, viņi šķiet apjukuši par to, kā apturēt Ungārijas tuvināšanos autokrātijai. Tā vietā viņi ir atlikuši problēmu risināšanu vai noslēguši īstermiņa darījumus. Taču Krievijas ietekmes mērogs Ungārijā tagad – un Orbāna gatavība to ļaut un no tā gūt labumu – prasa nekavējošu rīcību.

Ir arī spēcīgi argumenti par Globālā Magnitska cilvēktiesību atbildības akta piemērošanu, piemērojot sankcijas augsta līmeņa Ungārijas valdības amatpersonām un oligarhiem, kas iesaistīti Krievijas avotu tiešo ārvalstu investīciju projektos. Īpaša uzmanība jāpievērš Mészárosam, ņemot vērā viņa iesaistīšanos vairākos Maskavas atbalstītos projektos, tostarp 10,6 miljonu eiro aizdevumu, ko viņa banka piešķīra Francijas opozīcijas līderei Marine Le Pen 2022. gada prezidenta kampaņai Orbana lūgumam.

Kopumā padziļinoties attiecībām starp Krieviju un Ungāriju, to nevar atstāt nepamanītu ilgstoši.