Laiks aizliegt TikTok Eiropas Savienībā
Algoritmi Aplikācijas Atzinums Dati Dati / privātums Dezinformācija digitālais Drošība ES un Ķīnas attiecības Mediji Platformas Sociālie plašsaziņas līdzekļi Tehnoloģija

Laiks aizliegt TikTok Eiropas Savienībā

Digitālās draudi un Eiropas klusēšana

Piemēram, ir pierādījumi, ka jau dažas dienas pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, TikTok norobežoja savu Krievijas pakalpojumu no pārējās pasaules, atstājot Krievijas lietotājus Kremlim lojālā propagandas burbulī. Tikmēr cita izmeklēšana ir parādījusi, kā TikTok plaši pastiprina politiskos konfliktus dažādos jautājumos Rietumu valstīs, vienlaikus samazinot vai cenzējot tēmas kā Honkonga, Tibeta, Tjaņaņmeņa laukuma masakrs vai uiguru musulmaņu genocīds.

Ir neticami, ka Eiropas valstis, kurām ir stingri noteikumi par mediju īpašumtiesībām un ārvalstu iejaukšanās draudiem attiecībā uz tradicionālo presi vai televīziju, izvēlas palikt klusas, kad tāds acīmredzams drauds izpaužas tiešsaistē. Iedomājieties, ka tas notiek Aukstā kara kulminācijas brīdī, un Londona, Parīze vai Vašingtona būtu nolēmušas atļaut padomju propagandu brīvi raidīt katrā ģimenes mājā.

Šo jautājumu nevajadzētu uztvert vieglprātīgi. TikTok kļūst par galveno vietu, kur pusaudži un jaunieši iegūst ziņas un veido savus uzskatus. Un “jautro deju video platforma” jau ir 150 miljoni aktīvo lietotāju ASV, un vairāk nekā 100 miljoni visā ES. Mums nevajadzētu atļaut tādai platformai neierobežotu piekļuvi mūsu pilsoņiem, kamēr tai ir tiešas saites ar Ķīnas Komunistisko partiju un tā ir saistīta ar Ķīnas nacionālo drošības likumu sadarboties ar valsti.

ES ilgi prasīja laiku, lai saprastu, ka no Ķīnas aparatūras infrastruktūras izvēršanas un neuzticamiem piegādātājiem kā Huawei vai ZTE nāk nopietni draudi. Un steigšus pieņemtais lēmums aizliegt TikTok tikai valdības ierīcēs bija tikai aizsegs. Eiropas valdības atklāti atzīst, ka šai lietotnei ir drošības bažas, bet tās baidās apspriest papildu pasākumus politisku atriebību vai Ķīnas dusmu izraisīšanas dēļ. Tikmēr ASV pret TikTok aizliegumu pat iebilst Republikāņu partijas pārstāvji, vairāki likumdevēji sponsorēti no amerikāņu miljardiera, kuram ir ievērojama daļa šajā lietotnē.

Tas ir redzams šauri. ES ir nepieciešams labāks ofensīvs digitālais arsenāls – ne tikai attiecībā uz TikTok, bet arī visiem citiem lietotnēm, kas kalpo kaitīgiem mērķiem vai rīkojas svešas valsts labā. Un Eiropas Komisijai jābūt iespējai ierosināt pilnīgu noteiktu programmatūru vai lietotņu aizliegumu visām ES dalībvalstīm, pēc tam kad tā pabeidz objektīvu novērtējumu, kas pierāda ļaunprātīgu nodomu.

Ķīnas tirgus ir pilnībā noslēgts Rietumu ziņu aģentūrām, lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem un noteiktam Eiropas programmatūras pakalpojumiem. Tomēr Rietumu demokrātijas atklāti dod Ķīnai tiešu piekļuvi jauniešu sirdīm un prātiem reklāmas iespēju, sponsorēšanas darījumu vai vienkārši tīras nevērības dēļ. Tas nav tikai politiski neapdomīgi, tas ir bīstami.