Lielbritānija pāriet uz kara stāvokli - bet kur būtu jānovirza papildu nauda?
Aizsardzība Aizsardzības budžeti Atbalsts un attīstība Atzinums Aukstais karš Dezinformācija Drošība Ieroči Inflācija Karš Karš Ukrainā Kiberspiegošana Militārais Nozare Saziņa Vēsture

Lielbritānija pāriet uz kara stāvokli – bet kur būtu jānovirza papildu nauda?

Krievijas un Ķīnas izaicinājums

Tātad, situācija turpina mainīties Krievijas labā. Un vieglākais variants, kā uzvarēt Putinu, izmantojot Ukrainu, sāk slēgties.

Ķīnas stratēģiskais izaicinājums

Bet tas nav tikai Krievija. Patiesībā Ķīna rada lielāku stratēģisko un laikmeta noteicošu izaicinājumu.

Abas valstis nicina Rietumus, noraida Rietumu standartus un vēlas redzēt Rietumu vājināšanos. Abas nepatīk starptautiska uzmanība viņu iekšlietu jautājumos, un abas jūtas apdraudētas ar noteikumu balstītas kārtības dēļ.

“Mēs esam ienākuši aizvien drūmākā mūsu vēstures nodaļā, kur neviens dalībnieks, lielvara vai starptautiska alianse nekontrolē, kur virzās ģeopolitika.” | Carl Court/Getty Images

Taču Ķīnai ir lielāki plāni. Tā cenšas sasniegt globālo līderību, ekonomisko pārākumu, tehnoloģisko priekšrocību, kā arī apgalvot savas teritoriālās un reģionālās prasības Dienvidķīnas jūrā un Taivānā. “Ir pienācis laiks mums ieņemt centrālo vietu pasaulē un sniegt lielāku ieguldījumu cilvēcei,” teica Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins. Un šim mērķim Ķīna izmanto daudzpusēju stratēģiju, kas ietver ekonomiskos projektus, piemēram, Jostas un ceļa iniciatīvu, kā arī spēcīgu militāro stāju.

Tieši tāpat kā Putinam, Sji taktika izpēta Rietumu neaizsargātības vājo vietu. Jaunais Pekinas-Maskavas-Teherānas ass tagad prezentē vienotu fronti globālajos jautājumos, nostājoties pret Rietumu politiku un ietekmi.

Turklāt viņiem tagad ir arī globāla institūcija – Šanhajas sadarbības organizācija – ko 2001. gadā radīja Putins un Sji. Pasaules lielākajai reģionālajai organizācijai pēc ģeogrāfiskā apjoma un iedzīvotāju skaita, aptverot aptuveni 80 procentus no Eirāzijas un 40 procentus no pasaules iedzīvotājiem, un 2021. gadā tās kopējais IKP bija aptuveni 20 procenti no globālā IKP. Ar Indiju, Irānu un 20 citiem dalībniekiem, tā būtībā ir pret-Rietumi.

Pašreizējā trajektorijā pasaule ir uzstādīta sadalīties divos intereses sfērās. Pasaule apgriezusies kājām gaisā, kamēr mēs bijām novirzīti ar pašapmierinātību. Un Covid-19 un karš Ukrainā veicinot AK inflāciju līdz divciparu skaitļiem, tas uzsvēra, cik daudz mūsu ekonomiskā drošība ir atkarīga no mūsu nacionālajiem drošības jautājumiem, un otrādi.

Tagad, kad Lielbritānija virzās uz kara gatavību, mūsu pieaugošais satraukums par plaša konflikta draudu ir līdzvērtīgs gaidai, ka mums atkal būs jāuzlabo mūsu aizsardzības arhitektūra – un būsim starp pirmajiem, kas stāvēs briesmu ceļā.