Lielbritānija pārnes savu bēgļu krīzi uz Īriju. Dublina ir šokēta.
Apvienotās Karalistes 2024. gada vēlēšanas Bēgļi Brexit Imigrācija Lielbritānijas politika Migrācija Patvērums Politika Robežas Tiesības Vēlēšanas Vēlēšanas Eiropā

Lielbritānija pārnes savu bēgļu krīzi uz Īriju. Dublina ir šokēta.

Ceļošana pa jūru un gaisu nav tik vienkārša

Lai gan Apvienotā Karaliste un Īrija jau gadsimtu ir saglabājušas Kopīgo ceļošanas zonu, kas dod britu un īru pilsoņiem brīvību dzīvot un strādāt viens otram valstīs, policijas kontrolētas pases kontroles joprojām darbojas Īrijas galā lidojumiem no Lielbritānijas, lai pārbaudītu ne-EEA valstu pilsoņu tiesības ieceļot. Pārvietošanās ar automašīnu vai vilcienu no Ziemeļīrijas kļūst arvien populārāka, kad Īrijas iestādes sāka stingrāk kontrolēt Lielbritānijas patvēruma meklētāju iekļūšanu uz Īriju vērstajos lidmašīnās.

Īrijas valdības cīņa ar patvēruma meklētāju izmitināšanu

Pagājušajā gadā Īrijas Integrācijas departaments un Starptautiskās aizsardzības birojs cīnījās, lai atrastu pietiekami daudz patvēruma 100 000 Ukrainas kara bēgļiem un vismaz 30 000 jau šeit esošajiem patvēruma meklētājiem, nacionālās krīzes laikā mājokļu pieejamībā un atbilstībā. Vairākas nolietotas īpašumus, kas bija paredzēti attīstībai kā patvēruma centri, ir aizdedzinātas aizdomīgās ugunsgrēkos, ko izraisījuši dusmīgi vietējie iedzīvotāji. Valsts ierēdņi, kas strādā, lai pārvaldītu sekas, sagaida, ka spiediens turpinās pieaugt, iespējams, līdz pārtraukuma punktam.

“Tas ir trakums,” teica Starptautiskās aizsardzības biroja darbinieks, izietot uz dūmu pauzi ārpus biroja Mount Street Džordža sirdī Dublinā. Tuvumā divas vīriešu grupas – galvenokārt somālieši pa kreisi, nigerieši pa labi – klaiņoja blakus teltīm uz ietvēm, kas bija bijušas viņu mājas jau nedēļas. “Mums nav kur viņus visus likt, un viņi turpina nākt. Tam nav gala.”

Īrijas patvēruma meklētāju izaicinājumi

Ilustrējot izaicinājuma nesamērīgo raksturu, aptuveni 7 000 patvēruma meklētāju, kas jau šogad ieradušies Īrijā, atspoguļo gandrīz 7 000 cilvēku, kas pārcēlušies ar maziem laivām no Francijas uz Angliju — valsti ar 12 reizēm lielāku iedzīvotāju skaitu nekā Īrija. | Paul Faith/AFP caur Getty Images

Pirms gada teltu pilsēta bija atļauta sakņoties ārpus Starptautiskās aizsardzības biroja, vijoties pa gājēju celiņiem un alejām gar Mount Street. Šantantija galu galā izplatījusies gar valdības partijas Fianna Fáil galveno mītni un arvien tuvina vietējo Eiropas Komisijas biroju un Simon Harris valdības ēku bāzi, Īrijas jauno premjerministru.

Bet savā iknedēļas kabineta sanāksmē otrdien Harris pilnvaroja operāciju, lai noņemtu Mount Street bēgļus, galvenokārt uz konfiscētu konferenču centru pilsētas nomalē un uz attālāku armijas stila nometni ar 12-vietīgām teltīm.

Trešdien agrā rītā autobusu un taksometru flote nogādāja gandrīz 300 vīriešus uz šiem ārkārtas pasākumiem, kamēr sanitārijas darbinieki aizsargtērpos tīrīja ietves no mēnešiem ilgas publiskas urinēšanas un uzkrāto atkritumu kaudzēm. Policija uzstādīja barjeras no 1 000 kilogramu smagiem betona blokiem tur, kur bija stāvējušas teltis, un pateica bēgļiem, ka viņi tiks nekavējoties arestēti, ja mēģinās vēlreiz izveidot nometni uz Mount Street.