Lielbritānija tikko pieņēma pasaulē stingrāko smēķēšanas aizliegumu. Konservatīvie to ienīst.
Politika Tabaka un nikotīns Vēlēšanas Eiropā Veselības aprūpe Vestminsteras burbulis

Lielbritānija tikko pieņēma pasaulē stingrāko smēķēšanas aizliegumu. Konservatīvie to ienīst.

Zilā dusma

59 konservatīvie parlamenta deputāti otrdienas vakarā balsoja pret likumprojektu tā otrajā lasījumā. Biznesa sekretāre Kemi Badenoka, kuru uzskata par galveno kandidāti nākamajam līderim, ja konservatīvie zaudēs vēlēšanās, bija starp tiem no Sunaka ministru rindām, kas balsoja pret likumprojektu, norādot uz to, ko viņa sauc par “nozīmīgām bažām”.

Vismaz seši valdības algotie darbinieki balsoja pret Sunaku, un Badenokas kolēģe no kabineta Penija Mordaunta, vēl viena pēc-Sunaka līderības favorite, atturējās. Bija vairāk nekā 100 konservatīvo atturēšanās.

Pirms izšķirošā brīža un atzīstot iespējamo pretestību no savas partijas, kurā ir ievērojama libertāru frakcija, Sunaks bija piedāvājis brīvu, nekontrolētu balsojumu. Tas nozīmēja, ka viņa parlamenta karavīri varēja sacelties bez sodiem sirdsapziņas jautājumos.

Opozīcijas Darba partija, kas vēlēšanu gadā ir augstu reitingos, attēloja šo gājienu kā vājuma zīmi no Sunaka puses. Darba partijas deputātiem tika pavēlēts balsot par likumprojektu.

Riši Sunaks ir patiesi gatavs iet vēsturē — tikai negaidiet, ka viņš saņems daudz pateicības par to no savas partijas. | Pool photo by Benjamin Cremel via Getty Images

Kā zīmi par psihodrāmu ap balsojumu, daži no visstraujākajiem Sunaka plāna kritikas izteica premjerministra tiešie priekšgājēji — katrs no viņiem ir savu asaru slīpējis ar Sunaku pēc gadiem ilgām konservatīvo partijas iekšējām cīņām.

Bijušais premjerministrs Liz Trass teica BBC, ka plāni ir “ne-konservatīvi” — un balsoja pret likumprojektu. Viņa brīdināja deputātus otrdienas parlamenta debatēs, ka “veselības policija” nākamais solis būs mēģināt ierobežot pārtiku vai alkoholu.