Pēc Ursulas fon der Leienas? Alternatīvas nākamajam Komisijas prezidentam.
Thierry Breton
Kāpēc? Viņš ir francūzis. Bretons pērn intervijā teica, ka 2019. gadā bijis “plāns B” kandidāts Eiropas komisāra amatam (viņš šo amatu ieguva tikai pēc tam, kad pirmā izvēle, Sylvie Goulard, tika noraidīta apstiprināšanas uzklausīšanās Parlamentā). Viņš ir norādījis, ka ir atvērts kļūt par plānu B vēlreiz, ja fon der Leienas kandidatūra neizdosies. Kā bijušais Francijas finanšu ministrs, Bretonam ir augstākā vadītāja pieredze, un lai gan viņš nav no EPP, viņš tomēr ir konservatīvs. Viņa pieredze kā bijušajam izpilddirektoram, kurš ir atkal ieviesis rūpnieciskās politikas darba kārtībā Komisijā, ļauj viņam argumentēt, ka viņam vajadzētu vadīt ES izpildvaru, kas būs daudz vairāk orientēta uz konkurētspēju.
Bretons arī ir izvirzījies kā fon der Leienas visaugstāk novērtētais kritiķis Briselē. Slavenajā tvītā pēc viņas nominācijas par EPP galveno kandidātu Bretons norādīja, ka Komisijas priekšsēdētājam nav tieši vienprātīgs atbalsts EPP otrajam termiņam. Viņš arī bija starp komisāriem, kas kritizēja viņas izvēli Markus Pieper par Komisijas MVU sūtni. Un lai gan augsta līmeņa Francijas amatpersona teica POLITICO, ka Makrons bija “nikns” par fon der Leienas tvītu, citi Francijas amatpersonas kopš tā laika ir teikušas, ka le président tomēr nebija tik satraukts.
Kāpēc ne? Bretonam iespējams ir vairāk ienaidnieku nekā draugu augstākajos ES līmeņos, tostarp Komisijā un daudzās ES valstīs, daudzi apšaubot viņa sasniegumus. Viņa atklātā pašreklamēšana un reputācija par runāšanu pirms darbu paveikšanas ir sarūgtinājusi līdzkomisārus – galvenokārt Konkurences vadītāju Margrethe Vestager, bet arī daudzus darbiniekus un ierēdņus, ar kuriem viņam bija jāstrādā.
Atlantico publicētais ļaunprātīgais (un anonīmais!) raksts aprakstīja Bretonu kā “sliktāko Francijas komisāru 30 gadu laikā”, liecinot par to, ka viņam ir konkurenti, kas ir apņēmušies viņu graut. Turklāt viņš nav no EPP, un viņa laiks Francijas tehnoloģiju uzņēmuma Atos vadībā tiek uzskatīts par lielu problēmu jebkurai iespējamai apstiprināšanai Eiropas Parlamentā.
Pārsteigums
Kāpēc? Politisko grupējumu ilgstošais tirgošanās par Eiropas augstajiem amatiem pēc ES vēlēšanām vienmēr ir pilns ar pārsteigumiem. 2019. gadā neviens nebūtu likusi likmes uz fon der Leienas kļūšanu par Komisijas prezidenti; Briselē varētu būt pārsteigti ar kandidātu, par kuru viņi nekad nav dzirdējuši vai satikušies.
Kāpēc ne? Mums nav ne jausmas, kas tas varētu būt (citādi tas nebūtu pārsteigums).
Ziņojumu no Parīzes sniedza Clea Caulcutt. Ziņojumu no Briselē sniedza Šejla Ahmatović un Jacopo Barigazzi.