Putin cer uz stabilitāti ar jauno (vecā) premjerministru
Aizsardzība Ārlietas Karš Karš Ukrainā Kremlis Politika Stabilitāte

Putin cer uz stabilitāti ar jauno (vecā) premjerministru

Mishustina izvēle ir gaidīta

Mishustina, mazpazīstama Krievijas nodokļu dienesta modernizētāja pirms viņa pārsteidzošā ienākšanas politikā 2020. gadā, bija sagaidāma no Kremļa vērotāju puses.

Uzticams tehnokrāts

Uztverams kā uzticams tehnokrāts, Mishustin šķietami ir atradis pareizo līdzsvaru starp efektivitāti – palīdzot vadīt Krieviju cauri Covid-19, karu Ukrainā un neredzētām sankcijām – un zemu profilu.

Nevis sabiedrotais

Atšķirībā no sava priekšgājēja Dmitrija Medvedeva vai Maskavas mēra Sergeja Sobjanina, kurš nesen tika filmēts kopā ar Putinu Lieldienu dievkalpojumā centrālajā Maskavā, Mishustin nav publiski izvirzīts kā Krievijas autokrāta sabiedrotais.

Nevis nākamais prezidents

Lai gan Mishustina formālā pozīcija padarītu viņu par Krievijas de facto prezidentu, ja ar 71 gadu veco Putinu notiktu kaut kas, Kremlis viņu neapstrādā kā Putina pēcteci, raksta politiskais žurnālists Farida Rustamova.

Konservatīva pieeja

Tā vietā Mishustina atkārtotu iecelšanu vajadzētu uzskatīt par zīmi, ka Putins pieņem konservatīvu pieeju, atliekot reālas reformas un jautājumu par viņa pastāvīgo aizstājēju sešus gadus uz priekšu.

“Mishustina atkārtota iecelšana nozīmē, ka Putina pēcteča izvēle tiek atlikta,” raksta Rustamova, piebilstot, ka iekšējie avoti negaida nekādas nozīmīgas personāla izmaiņas, kamēr turpinās karš Ukrainā.

Stratēģija atmaksājas

Mishustina stratēģija palikt ēnā šķietami atmaksājas arī ārpus Kremļa. Aprīļa aptaujā, ko veica Krievijas neatkarīgais Levada centrs, lūdzot krievus nosaukt politiķus, kuriem viņi uzticas, Mishustin ierindojās otrajā vietā aiz Putina.

Ar 19 procentiem respondentu, kas uzskata viņu par uzticamu, Mishustin ir divreiz populārāks nekā Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un četras reizes labāk novērtēts nekā Sobjanin – divi vārdi, kurus bieži izvirza kā Putina iespējamos pēctečus.