Kritiķi apgalvo, ka Fiko kustība ir daļa no koncentrēta spiediena uz presi kopš viņš atgriezās pie varas
Tūkstošiem cilvēku izgāja protestēt pret sākotnējo priekšlikumu, kad tas tika atklāts pagājušajā mēnesī. RTVS darbinieki, opozīcijas politiķi, mediju brīvības grupas un Eiropas Raidorganizāciju Savienība bija lielākie pasākuma pretinieki.
Valdība reaģēja uz šiem protestiem, mīkstinot sākotnējo likumprojektu, bet tās pretinieki bija tikai nedaudz mierināti.
“Vienīgais mērķis ir izveidot valsts televīziju, kas būs viņu pusē, kas būs valdības balss un kas vairs nebūs neatkarīga,” trešdien preses konferencē sacīja opozīcijas partijas Progresīvā Slovākija līderis Mihaels Šimečka.
Kultūras ministre Martina Šimkovičová trešdien preses konferencē sacīja, ka STVR ievēros Eiropas Aktu par mediju brīvību, kas aicina aizsargāt mediju plurālismu un neatkarību. Tomēr Eiropas Raidorganizāciju Savienības juridiskais un politikas direktors Ričards Bernlijs pagājušajā mēnesī sacīja, ka sākotnējais priekšlikums “bez šaubām” ir pretrunā ar aktu.
Fiko, kura pret-Rietumu nostāja un pretinieks karš Ukrainā ir satraucis līderus Briselē un Rietumeiropā, ir atkārtoti nosodījis RTVS par “nepietiekamu objektivitāti”.
Drīz pēc varas atsākšanas Roberts Fiko paziņoja, ka viņa valdība nesazināsies ar “nedraudzīgiem medijiem” – ieskaitot Aktuality.sk, ziņu aģentūru, kur strādāja izmeklējošais žurnālists Jans Kuciaks pirms viņa slepkavības 2018. gadā Fiko trešajā termiņā. Sabiedrības sašutums pēc slepkavības noveda pie valdības pārstrukturēšanas un Fiko atkāpšanās.