Ukrainas izmeklējošie žurnālisti saskaras ar draudiem
Patriotisms un žurnālistika Ukrainas karā
“Skatieties, jūs varat būt patriots. Jūs varat vēlēties, lai Ukraina uzvarētu šajā karā, un joprojām būt žurnālists,” viņš teica sarunā ar politisko analītiķi. Sēžot kafejnīcā Kijevas centrā, apspriežot, kā ir būt godīgam reportierim kara laikā, viņš teica: “Žurnālistiem arī jāsaprot, ka viņiem ir darbs, ko darīt. Ukrainai nav slikti būt caurspīdīgai un nodrošināt pienācīgu žurnālistiku. Es vēlos, lai mums būtu vairāk pretgaisa aizsardzības un vairāk ieroču mūsu karavīriem – uz to jātērē nauda, nevis cilvēku kabatu pildīšanai.”
Dažos veidos korupcija ir bijusi iedzimta Ukrainā, ar krāpšanu, kas posta valsti kopš tās neatkarības iegūšanas 1991. gadā. Tas sasniedza kulmināciju Viktora Janukoviča prezidentūras laikā no 2010. līdz viņa gāšanai 2014. gadā, ar zādzībām, kukuļdošanu, korupciju publiskajos iepirkumos un manipulētām enerģijas cenām rūpnieciskā mērogā. Tiek lēsts, ka viņi ir izkrāpuši līdz pat 37 miljardiem ASV dolāru – lai gan pirmā pēcmaidana revolūcijas valdība apgalvoja, ka tas varētu būt pat līdz 100 miljardiem ASV dolāru. Iegūtie līdzekļi tika noguldīti banku kontos un uzņēmumos Austrijā, Latvijā, Kiprā, Itālijā, Nīderlandē un Lielbritānijā, izmantojot sarežģītu naudas atmazgāšanas mašīnu.
Korupcija vairs nav tajā mērogā tagad, uzskata Nikolovs. Bet tāpat kā citi, viņš domā, ka pret žurnālistiem izmantotās iebiedēšanas taktikas atgādina Janukoviča laiku.
Tomēr dažos veidos ceļojuma virziens ar pretkorupcijas centieniem ir iedrošinošs. “Runājot par valsts izdevumiem, lietas ir uzlabojušas. Bet joprojām ir problēmas ar iepirkuma līgumiem, un mums ir problēma ar kukuļdošanu un atpakaļmaksu un, piemēram, ar policiju, valsts drošības dienestu, muitas amatpersonas, nodokļu inspektoriem, kas prasa naudu, lai problēmas pazustu un veicinātu,” viņš teica.
Paņemiet aizsardzības ministriju – pārtikas piegādes cenām ir dramatiski samazinājušas, bet Nikolovs apgalvoja, ka atbildīgie joprojām ir nostiprinājušies ministrijas birokrātijas iekšienē. “Cenas var būt samazinātas, bet mafija nav izspiesta ārā, un viņi gaida savu laiku,” viņš teica.
Citi, kas cieši seko pretkorupcijas centieniem, piekrīt, ka lietas ir uzlabojušas kopš Janukoviča gāšanas, ar progresu panāktu Petro Porošenko prezidentūras laikā un kopš Zelenskija stāšanās amatā. Kijevas Ekonomikas pētījumu un politikas konsultēšanas institūta 2018. gada ziņojumā teikts, ka reformas – tostarp caurspīdīgāka valdības iepirkuma un enerģijas sektora deregulēšana – ir samazinājušas lielo korupciju par aptuveni 6 miljardiem ASV dolāru, aptuveni 6 procentiem no Ukrainas IKP. Ziņojumā teikts arī, ka ēnu ekonomika ir samazinājusies no aptuveni 43 procentiem no IKP 2014. gadā līdz 33 procentiem 2017. gada beigās.