Viena no Lielbritānijas daļām atver robežas Eiropas Savienībai. Konservatīvie deputāti ir nikni.
Spānijas robežas atvēršana
Strādājot kopā ar Londonu, Madridi un Briseli, pussalas varas iestādes ir izstrādājušas sistēmu, kas atvērtu 1,2 kilometru garo robežu ar Spāniju, efektīvi iekļaujot to ES “Šengenas” brīvas kustības zonā.
Konservatīvo deputātu pretestība
Ir tikai viena problēma: daži Konservatīvo partijas deputāti mātes zemē to ideju absolūti ienīst. Un pirmdien viņi paziņoja savu viedokli Lielbritānijas ārlietu ministram Deividam Kameronam, kad viņš sniedza liecību parlamenta Eiropas pārraudzības komitejai.
Komisijas pieredzējušais konservatīvais priekšsēdētājs Bills Kešs apsūdzēja Kameronu “mūs un sabiedrību apzināti turēt nedaudz tumsā” par daļu no sarunām, kas, domājams, ir tuvu noslēgumam pēc nesen notikušām augsta līmeņa tikšanās reizēm.
Bills Kešs šonedēļ brīdināja, ka sarunu rezultāti “atskanēs no šejienes līdz Belfastai un līdz Stenlijam Falklandu salās.” | Niklas Halle’n/AFP caur Getty Images
Konservatīvie deputāti ir visvairāk dusmīgi par ES quid pro quo atklātai robežai: pārvietot Šengenas robežkontroles no teritoriālās robežas ar Spāniju uz klints lidostas ierašanās zāli, kur ceļotājiem būtu jāizvērtē gan ES, gan Gibraltāra amatpersonu puses.
Viņi arī ir noraizējušies par iespēju, ka Gibraltāram būs jāsaskaņo daži ES vienotā tirgus noteikumi kā rezultātā atklātai robežai, un ir sašutuši par ideju, ka tas varētu nozīmēt Eiropas Tiesas lomu – ko viņi uzskata par “ārvalstu tiesu”, kurai nav darīšanas ar Lielbritānijas pilsoņu lietām.
Šī pieeja – kas nedaudz atgādina īpaši izstrādāto Brexit vienošanos Ziemeļīrijai – ir kā sarkans drāns uz bulli dažiem konservatīvajiem deputātiem, kuri uzskata, ka šis iestatījums ir nodevība. Jebkura diskusija par Klinti arī izraisa pēcimpērijas trauksmi par zaudējumiem aizvien mazinoties Lielbritānijas Aizjūras teritorijām.