Ziemeļmaķedonijas ES cerības pēc vēlēšanām saskaras ar grūtībām
North Macedonia’s Frustration with EU Accession Process
North Macedonia’s citizens have grown increasingly impatient with the slow pace of the country’s accession to the European Union, leading to a significant decline in public support for joining the bloc.
Upcoming Elections and Potential Shift in Power
With elections scheduled for May 8, there is a possibility of a shift in power to the VMRO-DPMNE party, which has taken a more confrontational stance towards both Bulgaria and Greece, two countries whose approval is necessary for North Macedonia’s entry into the EU.
The party has refused to comply with Bulgaria’s demand for constitutional amendments acknowledging a Bulgarian minority. At the same time, Greece is concerned about the party’s prime ministerial candidate referring to the country as “Macedonia” instead of “North Macedonia,” which could reignite past disputes over the name.
VMRO-DPMNE Leading in Polls
Current opinion polls suggest that VMRO-DPMNE, the main opposition party, is leading and may replace the ruling SDSM socialist party, which has been in power since 2017. However, forming a coalition will be necessary.
The initial round of the presidential election on April 24 showed potential changes in the political landscape. VMRO’s candidate Gordana Siljanovska-Davkova achieved a significant lead with 40.1 percent of the vote, while the incumbent president Stevo Pendarovski from SDSM received only 19.9 percent.
“These elections are certainly significant for North Macedonia regarding EU accession. With VMRO leading in the polls, we are waiting to see if and when they will act on the necessary constitutional changes to continue accession negotiations,” stated Simonida Kacarska from the European Policy Institute in Skopje.
Ziemeļmaķedonijas neapmierinātība ar ES pievienošanās procesu
Ziemeļmaķedonijas iedzīvotāji ir arvien neapmierinātāki ar valsts pievienošanās Eiropas Savienībai lēno tempu, kas novedis pie ievērojama sabiedrības atbalsta samazinājuma dalībai blokā.
Gaidāmās vēlēšanas un iespējamā varas maiņa
Ar vēlēšanām, kas paredzētas 8. maijā, pastāv iespēja varas maiņai uz VMRO-DPMNE partiju, kas ir pieņēmusi konfrontējošāku attieksmi pret Bulgāriju un Grieķiju – divām valstīm, kuru apstiprinājums ir nepieciešams Ziemeļmaķedonijas iestāšanai ES.
Partija ir atteikusies izpildīt Bulgārijas prasību par konstitucionālajiem grozījumiem, kas atzītu bulgāru minoritāti. Vienlaikus Grieķija ir nobažījusies par partijas premjerministra kandidāta atsaucēm uz valsti kā “Maķedoniju” nevis “Ziemeļmaķedoniju”, kas varētu atjaunot iepriekšējos strīdus par nosaukumu.
VMRO-DPMNE vadošais pozīcijās aptaujās
Pašreizējās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka VMRO-DPMNE, galvenā opozīcijas partija, ir vadībā un varētu nomainīt valdošo SDSM sociālistisko partiju, kas ir pie varas kopš 2017. gada. Tomēr būs nepieciešama koalīcijas veidošana.
Pirmajā prezidenta vēlēšanu kārtā 24. aprīlī bija redzamas iespējamās izmaiņas politiskajā ainavā. VMRO kandidāte Gordana Siljanovska-Davkova ieguva ievērojamu pārsvaru ar 40,1 procentiem balsu, kamēr amata esošais prezidents Stevo Pendarovski no SDSM saņēma tikai 19,9 procentus.
“Šīs vēlēšanas ir noteikti nozīmīgas Ziemeļmaķedonijai attiecībā uz ES pievienošanos. Ar VMRO vadību aptaujās mēs gaidām redzēt, vai un kad viņi rīkosies nepieciešamo konstitucionālo izmaiņu veikšanai, lai turpinātu pievienošanās sarunas,” teica Simonida Kacarska no Eiropas Politikas Institūta Skopjē.