Demokrātijas bastions vai korupcijas ligzda?
Divi Eiropas Parlamenta deputāti šajā termiņā visvairāk ietekmēja to, kā Eiropas Parlaments tiek uztverts visā Eiropā un tālāk — bet dažādu iemeslu dēļ.
Pirmkārt, ir Roberta Metsola, centra labējā politiķe no Maltas, kura kļuva slavena ES līmenī kā jaunākā Parlamenta prezidente un trešā sieviete šajā amatā — amatu viņa uzņēmās 2022. gada janvārī. Metsola piešķīra jaunu dinamismu Parlamentam, solot modernizāciju, uzsākot pretuzbrukuma noteikumu reformas un kļūstot par pirmo ES līderi, kas apmeklēja karadarbības skartu Ukrainu.
Bet mazāk nekā gadu pēc viņas vadības sākuma to aptumšoja Qatargate, lielākais korupcijas skandāls ES desmitgadēs, kurā tika apsūdzētas naudas par ietekmi shēmas un krāpšana pašā ES demokrātijas centrā. Tas radīja reputācijas triecienu, līdzvērtīgu meteorītam, kas ietriecas ikoniskajā Paul-Henri Spaak ēkā, kur atrodas hemicycle.
Ienāk Eva Kaili.
Glamorozā grieķu sociālistu deputāte, sabiedrības dāma, pazīstama ar savu augsta profila darbu tehnoloģiju politikas jomā, tika apsūdzēta korupcijā, naudas atmazgāšanā un dalībā noziedzīgā organizācijā, kas it kā saņēma kukuli no valstīm kā Katara, Maroka un Mauritānija apmaiņā pret parlamenta labvēlību. Kaili, kas noliedz pārkāpumus, pavadīja vairāk nekā trīs mēnešus cietumā un gaida tiesas procesu.
Prezidente Metsola pēdējos divus gadus ir veltījusi lielu daļu savas politiskās enerģijas Kaili kļūdu labošanai — ieviešot jaunus noteikumus par EP deputātu ētiku un paplašinot komiteju, kas izmeklē ārvalstu iejaukšanos, vienlaikus saskaroties ar jautājumiem par viņas pašas prezidenta dāvanām.
Abi deputāti mainīja Eiropas Parlamenta seju — iestādi, kas bieži paliek fonā, kad varas politika pārņem Eiropas lietas. Ar Metsola Parlaments centās mainīt naratīvu. Ar Kaili tas ieguva adrenalīna devu un sabiedrības acis tika pievērstas tā iekšējai darbībai.
Viņu nākotne nevarētu izskatīties atšķirīgāka.
Metsola gatavojas savai pārvēlēšanas kampaņai un ir drošs kandidāts uz otro 2 1/2 gadu termiņu kā prezidente Parlamentam, kas pāriet uz labējo pusi, pēc kura Maltas nacionālajās vēlēšanās — kas jānotiek līdz 2027. gadam — viņai zvana.
Kaili turpina cīnīties pret Qatargate apsūdzībām, apgalvojot, ka viņa ir politiskas vajāšanas upuris no Beļģijas tiesu sistēmas. Viņas mēģinājums izbeigt Qatargate izmeklēšanu ir paredzēts tiesas dienai šajā maijā. Kaili ir paziņojusi, ka vairs nestartēs kā EP deputāte.
Uz jautājumu par atbildi Kaili teica, ka tiesa viņai ir pavēlējusi nerunāt publiski par savu lietu.
Cienījama pieminēšana: Aizgājušais Parlamenta prezidents Dēvids Sasoli palīdzēja vadīt ES likumdevēju cauri vēsturiskajam budžeta sarunam un koronavīrusa pandēmijas pirmajiem gadiem pirms viņa aiziešanas 2022. gada janvārī 65 gadu vecumā.
Necienījama pieminēšana: Pjero Antōnio Panzeri, 15 gadus ilgs Eiropas Parlamenta deputāts pirms pašreizējā termiņa, bija Qatargate skandāla centrā un atzina pārkāpumus samazinotam sodam.
Atkalsaukšanas iespējas: Kaili nestartē. Maltas vēlēšanu sistēma pašlaik neļauj mums noteikt Metsolas atkalsaukšanas iespējas.
— Edijs Vakss