Zviedrijas drošajās rokās ierodas Eirovīzija 2024
ESC izplešas uz pilnu nedēļu
Tagad Eirovīzijas dziesmu konkurss izplešas uz pilnu nedēļu, ar divām pusfinālu kārtām, kas notiks šodien un ceturtdien, pirms sestdien, 11. maijā, tiks translēts grandiozais fināls visā pasaulē. Tāpat kā pagājušajā gadā, konkursā piedalīsies 37 valstis, un finālā sacentīsies 26 dalībnieki. Un tāpat kā pagājušajā gadā, pirms konkursa ir bijusi intensīva diskusija par robežām starp mūziku, mākslu un politiku. Taču atšķirībā no pagājušā gada, vēl nav izkristalizējies skaidrs favorīts mēģinājumu laikā.
Grāmatvedis Paddy Power prognozē uzvarētājus
Grāmatvedis Paddy Power pašlaik uzvarētāju vidū izceļ Horvātiju, Šveici, Ukrainu, Itāliju un Nīderlandi. Horvātijas dziedātājs un dziesmu autors Marko Purišić, pazīstams kā Baby Lasagna, pārstāv ar “Rim Tim Tagi Dim”, etno-dejas hitu ar Balkānu Adam Ant vibrācijām. Tikmēr Šveice beidzot ir sapratusi savas kļūdas pēc desmitgades garlaicīgu balāžu un nosūtījusi Nemo ar “the Code” – skaņdarbu ar daudz dramatiskiem stīgu skaņiem, kas varētu labi izskatīties ar pareizo skatuves iestudējumu.
Ukraina ir nosūtījusi alyona alyona & Jerry Heil – divus no valsts veiksmīgākajiem māksliniekiem – ar “Teresa & Maria”, dziesmu, kas uzsvērtu, ka mūs nosaka mūsu darbi. Savukārt Itālija varētu atkārtot savu 2021. gada uzvaru ar “La Noia”, ļoti lipīgu skaņdarbu no Angelina Mango. Un Nīderlande ir pilnībā pievērsusies dīvainībai ar Joost Klein “Europapa” – lirisku odzi Šengenas zonai, kā arī ļoti emocionālu dziesmu par traģisko vecāku zaudējumu jaunībā. Tam ir dziļi 1990. gadu eirodejas skaņa; atspulgs tam, ka Vengaboys beidzot ir jāpārvar dzīves straujie ūdeņi (kanāli?), lai kļūtu par Vengamen.
Dr. Eirovīzija prognozē konkursa iznākumu
“Konkurss ir ļoti atvērts… Es varu redzēt, ka Nīderlande un Horvātija varētu labi veikties, bet ir grūti paredzēt, kā žūrijas ietekmēs to,” teica Pauls Jordans, labāk pazīstams kā Dr. Eirovīzija. Tas ir tāpēc, ka, lai gan pusfināli tagad tiek izlemti tikai ar skatītāju balsīm, fināla lēmums tiek sadalīts starp publikas un žūrijas balsīm. Tomēr “Pasaules pārējo” balsojums, kas tika ieviests pagājušajā gadā, tiek saglabāts, dodot publikai nedaudz lielāku ietekmi uz galarezultātu, ar 37 žūrijas balsīm salīdzinot ar 38 televotes – aptuveni 50,6 procenti.
Balsošanas loga pagarināšana
Vienīgā šī gada izmaiņa ir tajā, ka balsošanas logs ir ilgāks. Skatītāji mājās dalībvalstīs var sākt balsošanu tiklīdz sākas pirmā fināla izpildījums, nevis gaidot līniju atvēršanu beigās, kamēr vispasaules skatītājiem tagad ir 24 stundu logs pirms grandiozajiem fināliem – sistēma, ko Zviedrijas organizatori saka labi nostradāja ar viņu nacionālo atlasi Melodifestivalen.
Ka piemēru tam, cik atšķirīgas var būt publikas un žūrijas balsis, Jordans minēja Somijas sniegumu pagājušajā gadā, kad ekscentriskais “Cha Cha Cha” no Käärijä saņēma maksimālo iespējamo 12 punktus no 18 valstīm, bet tomēr palika otrajā vietā aiz Zviedrijas, jo žūrijas nebija tik sajūsminatas. Ja kas, šogad Somija ir palielinusi trakumu līmeni, nosūtot Windows95Man ar “No Rules!” un sniegumu, kuram es varu aprakstīt tikai kā pirotehnisko džinsa katapultu.