Krievijai nav ko baidīties no ES Dienvidkaukāzā, apgalvo Armēnija
Aizsardzība Ārlietas Ārpolitika Atbalsts un attīstība Drošība Dzelzceļš Eksports Enerģija Imports Izturība Karš Konflikts Kremlis Militārais Misijas Politika Robežas Sankcijas

Krievijai nav ko baidīties no ES Dienvidkaukāzā, apgalvo Armēnija

Armenia’s Relations with Russia and the West

“Tas neizslēdz labas divpusējas attiecības ar Krieviju, un to mēs vēlamies izskaidrot mūsu Krievijas kolēģiem,” viņš piebilda.

EU Atbalsta Armēnijas Ekonomisko Neatkarību

Šī mēneša sākumā, tikšanās laikā starp Armēnijas premjerministru Nikol Pashinyan, Eiropas Komisijas prezidenti Ursula von der Leyen un ASV valsts sekretāru Antony Blinken, ES atklāja 270 miljonu eiro lielu paketi, kas paredzēta, lai palīdzētu stiprināt bijušās Padomju republikas ekonomisko neatkarību un noturību. Pašlaik Krievijai ir efektīva monopola pozīcija pār Armēnijas enerģētikas tīkliem, dzelzceļiem un galveno preču, piemēram, graudu, importu.

Krievijas Ietekme Armēnijā

Lai gan Krievija trīsdesmit gadus ir saglabājusi kontroli pār Armēnijas robežām, attiecības pēdējos gados ir pasliktinājušās, jo Kremlis atteicās atbalstīt valsti tās ilgstošajā konfliktā ar kaimiņvalsti Azerbaidžānu. Maskava 2020. gadā pēc kara nosūtīja vairāk nekā tūkstoš miera uzturētājus uz atdalīto reģionu Nagorno-Karabah, bet tās spēki atteicās iejaukties pagājušajā septembrī, kad Azerbaidžānas spēki uzsāka ofensīvu un izraisīja 100 000 armēņu iedzīvotāju masveida izceļošanu.

Armēnijas Drošības Jautājumi

Dažas dienas pirms uzbrukuma Pashinyan teica POLITICO, ka valsts vairs nevar paļauties uz Krieviju drošības jautājumos un slavēja Rietumu valstis par palīdzību demokrātisku reformu īstenošanā.

Armēnijas Virzība uz Rietumiem

Armēnija tagad ir apturējusi dalību Maskavas vadītajā CSTO militārajā aliansē, aicinājusi ASV karaspēku veikt kopīgas mācības valstī un paļaujas uz ES civilo novērošanas misiju, lai novērstu sadursmes gar tās saspringto robežu ar Azerbaidžānu. Tikmēr tā ir pastiprinājusi centienus izvairīties no Rietumu sankcijām pret Krieviju, strādājot pie jutīgu preču eksporta novēršanas, kas varētu tikt izmantotas Maskavas spēkiem, kas okupē Ukrainu.

Bet, pēc Balayan vārdiem, kurš vada Armēnijas ES delegāciju, tas nevajadzētu uzskatīt par “pagriezienu uz Rietumiem” uz Krievijas rēķina.

“Kad mēs runājam par šiem jautājumiem ar Krievijas diplomātiem, un es viņiem stāstu, ko mēs darām, es nekad neesmu saņēmis nevienu pretargumentu par to, kāpēc mums nevajadzētu – kā Eiropas un Amerikas ieguldījumi Armēnijas ekonomikā varētu kaitēt Krievijas interesēm,” viņš teica.

Pagājušajā mēnesī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs kritizēja Armēnijas pieaugošās saites ar Eiropu un ASV, apvainojot valdību “apzināti virzot lietas uz attiecību sabrukumu ar Krievijas Federāciju.”