Gruzijas parlaments atbalsta “Krievijas stila” ārvalstu aģentu likumu, neskatoties uz lielajiem protestiem.
Protesti un spriedze Gruzijā
Pēdējās nedēļās desmitiem tūkstošu cilvēku ir izgājuši ielās pilsētās visā Gruzijā, pieprasot plānotā likumprojekta atsaukšanu. Tomēr premjerministrs Iraklijs Kobahidze ir uzbrucis kritiķiem, apsūdzot viņus “politiskā bankrotā” un uzsverot, ka “gruzīnu tauta atbalsta pārredzamību”.
Otrdienas vakarā, lai izklīdinātu protestētājus pie parlamenta ēkas Tbilisi, tika izmantoti asaru gāze un vairogi. Aizturēti vismaz 63 cilvēki, bet viens no opozīcijas politiķiem guva smagas sejas traumas un zaudēja zobus pēc tam, kad viņu, iespējams, piekāva policisti. Valsts cilvēktiesību ombuds ir apsūdzējis varas iestādes “neproporcionālā” spēka izmantošanā pret pūli, savukārt ES augstais diplomāts Joseps Borels aicinājis valdošo partiju “Gruzijas sapnis” nodrošināt tiesības uz miermīlīgu sapulcēšanos.
Bloka paplašināšanās vadītājs Gerts Jans Kūpmans ieradās Tbilisi trešdienas rītā kā daļa no ieplānotās vizītes. Lai gan viņš vēl nav publiski nosodījis vardarbību, viņš tiešsaistē publicēja, ka tiksies ar valdības amatpersonām un parlamenta deputātiem. “Gruzīni smagi strādāja, lai iegūtu kandidāta statusu,” viņš rakstīja, “pašreizējās problēmas ir jārisina, un mēs esam šeit, lai palīdzētu tās atrisināt.”
Par ES atbalstošie gruzīni protestē pret tā dēvēto ‘Krievijas likumu’ Tbilisi, neskatoties uz plašu izklīdināšanu ar dumpinieku palīdzību.
Spiediens uz Briseli pieaug, lai tā pieņemtu stingrāku nostāju. “Ārvalstu aģentu likums ir nodevība pret gruzīnu tautas Eiropas mērķiem,” teica Mirjama Leksmana, Eiropas Tautas partijas EP deputāte un Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas locekle. “Eiropas Savienībai nevajadzētu sākt pievienošanās sarunas ar Gruziju, kamēr likums būs daļa no Gruzijas tiesiskās kārtības. Turklāt steidzami jānovērtē ietekme uz ES lomu kā donora un tās atbalsta programmu Gruzijai.”
Spiediens uz valdošo partiju
Izcils oligarhs un partijas “Gruzijas sapnis” dibinātājs Bidzina Ivanišvili šogad dramatiski atgriezās politikā kā valdošās partijas goda priekšsēdētājs un personiski atbalstīja ierosināto ārvalstu aģentu likumu. Analītiķi viņu uzskata par izmantojušu savus sakarus politikā, lai panāktu strauju pagriezienu prom no Rietumiem un virzību uz Krieviju kopš kara Ukrainā sākuma, ar valdību, kas atteicās piemērot sankcijas Maskavai un stiprinot izdevīgas ekonomiskas saites.
Reti publiski parādoties, Ivanišvili pirmdienas vakarā rīkoja atbalsta mitingu pretrunīgajiem priekšlikumiem, kur uz to bija iebraukuši desmitiem tūkstošu cilvēku no visas valsts.